Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

CISIECKIE KAPLICZKI

 • czwartek, 20 lipca 2017
 • sobota, 01 marca 2014
  • Kapliczki w Beskidach dla turystów .

   Więcej w moim blogu KAPLICZKI W BESKIDZIE ŻYWIECKIM

   Kapliczka leśników w lesie kiełbasowskim koło Żywca .

   Na polanie leśnej  w lasach kiełbasowskich położonych 6 km od Żywca po lewej stronie Koszarawy , w Kiełbasowie ,  nieopodal drogi Żywiec - Korbielów , stoi mała drewniana kaplica z lat trzydziestych ubiegłego wieku .

   Miejscowi leśnicy mają duży wkład w jej powstanie . Budowę zainicjował leśniczy Mazer a po wojnie budowa jej została dokończona dzięki staraniom leśniczego Aleksandra Olszowskiego . Wuj leśniczego  Olszowskiego , też Aleksander  Olszowski , nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem wyrzeźbił znajdującą się w ołtarzu małą figurę Matki Bożej Leśnej . 


    

   Kapliczka na Wojtatówce w Żabnicy :

    

   Grota Matki Bożej w Szczyrku .

   "Od 25 lipca 1894 roku, Matka Boża ukazywała się 12-letniej Juliannie na tzw. Przykrej Kępie w Szczyrku . A miejscem objawień był las. Z czasem Przykra Kępa, staje się Górką – miejscem żarliwej modlitwy". W 1940 r. wzniesiono tu Grotę przy pomocy oświęcimskich Salezjan  :

   W latach pięcdziesiątych wybudowano kościół a w 1960 przybywa na Górkę łódzki malarz Stefan Just , który namalował Matkę Boską w błękitnym płaszczu usianym gwiazdami :

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 01 marca 2014 18:40
 • czwartek, 17 czerwca 2010
  • KAPLICZKA NAPRZECIW STAREJ SZKOŁY W CIŚCU - ŚW. JAN NEPOMUCEN ..

   W 1917 roku Michał Motyka i Maciej Sowron dwaj mieszkańcy Ciśca po trzynastoletnim pobycie w wojsku austriackim spełnili swoje śluby jakie złożyli w koszarach w Wadowicach , że jeśli wrócą cało do domów - postawią kapliczkę . Wrócili bez jednej rany i postawili właśnie tę kapliczkę jako wotum dziękczynne .

   Szkic kapl. z 1977r. wyk. Zuzanna Wojciuch .

   Stan obecny po remoncie , niestety dzwon ledwie widoczny .

   To figura św. Jana Nepomucena : święty w ubraniu księdza z krzyżem w rękach .

   Św. Jan Nepomucen jest orędownikiem dobrej spowiedzi , opiekunem życia rodzinnego , patronem mostów i przepraw . Według wierzeń ludowych chroni pola i uprawy przed powodzią i suszą .

   Więcej : " KAPLICZKI ŚWIADKOWIE ZDARZEŃ MINIONYCH ".

   W 1872 r. wójt wsi Cisiec Tomasz Fułat i jego zastępca Jan Dróżdż zakupili dzwon . Wójt przy jego poświęceniu wyrzekł prorocze słowa : "dzwon ten zadzwoni na kościele w Ciścu "

   Gdy nastąpiło otwarcie tej szkoły w 1910 roku dzwon przeniesiony został ze starszej jeszcze szkoły i powieszony w 1917 r. w kapliczce , która stanęła po drugiej stronie drogi .

   W czasie pierwszej wojny światowej zakopano dzwon w pobliżu torów a na lata drugiej wojny światowej ukryto dzwon w starej studni u pana Lacha . Po wysiedleniu mieszkańców Ciśca w jego domu mieszkał osadnik niemiecki . Zamierzał remontować studnię ale Władysław Skowron odwiódł go od tego zamiaru . Dzwon powitał żołnierzy polskich dzwonieniem na Anioł Pański ze swojej wieżyczki w kapliczce .

   FARA.CISIEC.HISTORIA. -przeczytaj !

   Dzwon widoczny w wieżyczce  przyniesiony przez kobiety i przymocowany do świeżej ściany budowanego bez zezwolenia kościoła cisieckiego , zwanego " kościołem jednej nocy " , / bo wybudowany został faktycznie w jedną noc na wcześniej przygotowanych fundamentach / obwieszczał mieszkańcom równe sto lat później , bo w 1972 zagrożenia ze strony władz ówczesnych oraz wzywał do prac związanych z budową i na Msze św. odprawiane przez ks. Władysława Nowobilskiego , głównego budowniczego  kościoła . Wtedy kto żyw , biegł "na budowę " .

   Dzieje kapliczki i historię dzwonu podaję za opracowaniem cisieckiego kronikarza Władysława SKOWRONA pt " CISIECKIE ŚWIĄTKI ".

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 czerwca 2010 21:11
 • sobota, 29 maja 2010
 • wtorek, 04 maja 2010
  • CISIECKIE KAPLICZKI.

   Majówka w Groniu to pierwsza część całości jaką pragnę napisać o kilkunastu kapliczkach cisieckich , których wiek sięga przeszło stu lat a które wznosili głęboko wierzący ludzie najczęściej z wdzięczności za uzyskane łaski . Najczęstszym powodem było cudem odzyskane zdrowie , szczęśliwy powrót do domu z wojny ale także duma narodowa , poczucie przynależności do polskiego narodu i pragnienie pokazania jego potęgi .  O tym właśnie będzie część następna do której brak mi fotografii a będzie zatytułowana ; "PRAOJCOM NA SŁAWĘ , BRACIOM NA OTUCHĘ ".

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   wtorek, 04 maja 2010 14:55
  • MAJÓWKA W GRONIU czyli CISIECKIE KAPLICZKI cz. I

   Niedzielna Msza św. z majówką odbyła się w Ciścu na Żywiecczyźnie pośród  kwitnących drzew nad stromym stokiem Gronia . Ptaki akompaniowały wiernym czczącym śpiewem Matkę Boską Częstochowską w dniu 3 Maja , której obraz widnieje w malutkiej kapliczce obecnie remontowanej a pochodzącej podobnie jak ta obok drogi z 1905 r. Fundatorami obu kapliczek byli Strzałkowie .

   Anonimowy wykonawca poniżej widocznej tablicy uwiecznił rok ukończenia kapliczek : 1905 oraz nazwiska ich fundatorów -państwo : Michał Strzałka i jego żona Anna Strzałkowa z Porębskich /z Milówki/. To pradziadkowie mieszkajacych w widocznym na  fotografii domu leżącym między jedną a drugą kapliczką  . Wspomnieć należy o źródełku z wodą , w której lecznicze właściwości wierzy miejscowa ludność . Według rodzinnej legendy Państwa Strzałków /obecnie Płużków/ to woda ze źródełka i niezwykła pobożność prababci Anny przyczyniła się do cudownego ozdrowienia jednego z jej dzieci . Wdzięczni Matce Boskiej Rodzice  Michał i Anna postawili Jej dwie kapliczki . Dziś są to już zabytki . Na stronie frontowej kapliczki leżącej obok drogi widnieje relief przedstawiający klęczacą postać św. Dominika . Na dwóch  stronach po bokach kapliczki znajdują się  postacie dwu innych świętych . Od strony Milówki to św. Michał zaś od strony Węgierskiej Górki - św. Anna z małą św. Marią . Płaskorzeżby widoczne na fotografiach poniżej .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   wtorek, 04 maja 2010 09:54

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny