Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpisy

 • niedziela, 17 stycznia 2016
 • sobota, 16 stycznia 2016
  • STEFANIA KRAUS MAŁYSA -PODBABIOGÓRSKA POETKA

   Stefania Kraus urodziła się w 1946 r. w Wysokiej .

   Dwór na Wysokiej http://2009sara46.blox.pl/2013/03/Dwor-na-Wysokiej.html

   Uczęszczała do  Liceum Pedagogicznego w Żywcu w latach 1960- 1965r. Mieszkała wraz ze mną w pokoju przez 5 lat . Od tego czasu datuje się nasza przyjaźń .

   Pracowała w szkole w Grzechyni i jak wszyscy nauczyciele zaocznie uzupełniała wykształcenie . Tu wyszła za mąż zmieniając nazwisko na Małysa .  Z Grzechynią i Makowem Podhalańskim związana zamieszkaniem tworzyła swoje wiersze przepełnione patriotyzmem , głęboką wiarą w Boga , miłością do dzieci i ludzi , humorem .

   WIERSZE STEFANII MAŁYSY ZNAJDZIESZ W INNYM MOIM BLOGU "PISANE ŻYWIECKĄ GWARĄ" W KATEGORII " TEKSTY STENI"

   Zadanie z przyrody
       
    Siedziałak jo we wsi
   na piyknyj polanie
   a były tam
   kwiotki i gniozdo bocianie.
   Na tyj łące we wsi
   widziałak już nieroz
   bocianów trzy kopy
   do potyngi zero.
          Kwiotków zaś tu wiela
   i tyk nie policys
   i  choćbyś się zawzion
   mózgu nie wyćwicys.
   Lepi polic dobrze
   w tym wiyrsu zadanie
   ile ptoków miało
   to gniazdo bocianie.
   Dołóz do nik jesce
   dwa pierwiasrki z śtyrek
   a będzie tyk ptoków
   wtyncos bardzo wiele.
   Jak już wiys ile jes
   bocianów a mos chynć
   pomnóż ik przez liczbe
   dwa silnia i przez piynć.
   A potym łodyjmij
   łod tego śterdzieści
   bo tela bocianów
   w gniozdzie się nie zmieści. Hej!

                                S. MałysaW KATEGORII "TEKSTY STENI" 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 16 stycznia 2016 11:27
 • czwartek, 14 stycznia 2016
  • Michał Tomaszek (1960-1991 r.) z Łękawicy koło Żywca - błogosławionym fraciszkaninem .

   ..."Po 24 latach od ich męczeńskiej śmierci i po blisko 20 latach od rozpoczęcia kanonicznego procesu beatyfikacyjnego doczekaliśmy się decyzji, która bez wątpienia jest ogromnym darem dla Kościoła w Peru, w Polsce i we Włoszech oraz trudnym do przecenienia darem dla Zakonu i naszej krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię" - mówił prowincjał o. Jarosław Zachariasz po ogłoszeniu daty beatyfikacji o. Michała Tomaszka OFMConv, o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i ks. Alessandro Dordi.

   Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. w Łękawicy koło Żywca jako jeden z bliźniaków Michała Tomaszka i Mieczysławy z domu Rodak . Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy prowadzonego przez franciszkanów . Następnie studiował filozofię z teologią w Wyższym Seminarium Duchownym O. Franciszkanów w Krakowie .W roku 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany do Pieńska koło Zgorzelca do pracy duszpasterskiej .

   24 lipca 1989 r. wyjechał na misję do Peru do miasteczka Pariacoto . Mimo gróźb ze strony terrorystów nie opuścił misji i 9 sierpnia 1991 r. wraz z Zbigniewem Strzałkowskim został zamordowany przez bojowników z organizacji Świetlisty Szlak strzałem w tył głowy . W miejscu ich męczeńskiej śmierci ludność Pariacoto usypała mogiłę z 2 krzyżami .

   5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru odbyła się beatyfikacja ojca Michała Tomaszka ,  ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordiego .W specjalnie wzniesionej kaplicy spoczywają ekshumowane przedtem ciała błogosławionych w kościele w Pariacoto .

   Wspomnienie liturgiczne błogosławionego ojca Michała obchodzone jest 9 sierpnia .

   Gimnazjum  w Pieńsku koło Zgorzelca nosi imię bł. Michała Tomaszka .

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   czwartek, 14 stycznia 2016 10:58
 • środa, 13 stycznia 2016
 • czwartek, 24 grudnia 2015
 • sobota, 05 grudnia 2015
 • wtorek, 17 listopada 2015
  • Radziechowy - kościół św. Marcina z XIV wieku . Artykuł Hieronima Woźniaka .

     Kościół i parafia radziechowska, podobnie jak sama wieś należą do jednych z najstarszych w Kotlinie Żywieckiej. Przed Radziechowami źródła historyczne wymieniają parafie i fary w Żywcu, Gilowicach, Cięcinie i Lipowej. Przyjęto rok 1390 jako datę powstania parafii. W roku 1990 w Radziechowach odbyły się uroczystości jubileuszowe 600 lecia istnienia kościoła i parafii w Radziechowach. Na tę okoliczność ks. Jan Kracik napisał, a parafia wydała książkę Radziechowy – parafia z jagiellońskich czasów. W roku 1610 do parafii radziechowskiej należały wsie: Wieprz, Juszczyna, Cięcina, Milówka, Rajcza, Lipowa i Słotwina. Od 1617 roku doszły jeszcze nowe wsie: Bystra, Brzuśnik, Kamesznica, Żabnica, Rycerka, Sól, Nieledwia i Szare. W 1630 za sprawą królowej Konstancji powstał kościół i parafia w Milówce, do której włączono wsie górnego dorzecza Soły. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W roku 1590 był to już kościół murowany i dobrze wyposażony. Przebudowany w 1630 i na nowo konsekrowany w roku 1636. W XVIII wieku wydłużono nawę i dobudowano wieżę, a na niej umieszczono 3 dzwony. W latach 20. naszego stulecia dobudowano nawę południową, wymieniono belkowanie, położono nowe tynki i posadzki. W drugiej połowie naszego stulecia dokonano nowego połączenia kaplicy św. Izydora z kościołem, przeprowadzono remont wieży, stropu i dachu. Powstały nowe i nowoczesne kaplice w Przybędzy, Ostrem i punkt katechetyczny w Twardorzeczce.

   Parafia w Radziechowach miała wielu wybitnych proboszczów i dobrych gospodarzy. Wymienić należy przede wszystkim księdza Stanisława Kaszkowica, proboszcza radziechowskiego i dziekana żywieckiego, który dwukrotnie poprowadził chłopów i mieszczan żywieckich. Raz do Czorsztyna na odsiecz wojskom biskupa Piotra Gembickiego , a drugi raz do Wielunia koło Częstochowy zagrożonej przez protestanckich Szwedów. Odwagą wobec okupanta hitlerowskiego, skromnością i prostotą w pisał się do historii parafii ks. Władysław Kaczmarczyk i obecny proboszcz i dziekan Stanisław Gawllik, którego zasługi są dla każdego aż nadto widoczne. W kościele jest zgromadzonych szereg cennych zabytków sztuki sakralnej. Ołtarz główny późnobarokowy z ornamentami rejencji i rokoka z lat 1756 – 59. W ołtarzu późnogotycka madonna z Dzieciątkiem datowana na rok 1510, a po bokach statuły świętych Piotra i Pawła.. Ołtarze boczne z XVIII wieku. Sklepienie i ściany boczne pełnia role opowiadań o wydarzeniach z życia kościoła, postaci biblijnych i kościelnych.

   Autor: Hieronim Woźniak

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 listopada 2015 16:00
 • piątek, 06 listopada 2015
 • sobota, 29 sierpnia 2015
  • Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik .

   Wójt Piotr Tyrlik urodził się w 1960 r.  Cisiec to jego rodzinna wieś . Tu mieszka wraz z rodziną . Ekonomista  , ukończył studia podyplomowe w zakresie:  giełd towarowych,  zarządzanie i organizacja w jednostkach samorządowych i podległych,  zarządzanie projektami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej.

    Piotr Tyrlik urząd swój sprawuje już czwartą kadencję . Za osiągnięcia społeczno - gospodarcze został "Wójtem Roku 2003". Jako wójt otrzymał wyróżnienie za rozbudowę infrastruktury komunalnej i ekologicznej -  nagroda Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. A także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie “Piękna Wieś Województwa Śląskiego” w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. 

   Na każdym kroku widać , że Wójt i Rada Gminy podejmowali się ambitnych zadań i wykonywali je . Przykładem niech będą  rozbudowane  i zmodernizowane szkoły i przedszkola w Węgierskiej Górce, Żabnicy, Ciścu i Cięcinie a szkoły  wyposażone  w pracownie komputerowe. Wybudowano Halę Sportową w Węgierskiej Górce , "Orliki " w pozostałych wsiach Gminy . Wybudowano bulwary rzeki Soły w Węgierskiej Górce a Cisiec czeka dalej na bulwary Soły na swoim terenie . Zostały zmodernizowane drogi gminy i zadbano o ulice boczne oraz cieki wodne .Wybudowano Remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgierskiej Górce oraz zmodernizowano i rozbudowano pozostałe, uruchomiono wodociąg gminny . Opieką w gminie objęci są ludzie , którzy z różnych powodów losowych sami w życiu sobie nie radzą .

   Rada Gminy z Wójtem na czele dalej wprowadza do realizacji ambitne plany i umiejętnie pozyskuje i wydaje  fundusze unijne 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik .”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 29 sierpnia 2015 17:11
 • środa, 12 sierpnia 2015
 • poniedziałek, 01 czerwca 2015
 • piątek, 29 maja 2015
 • poniedziałek, 18 maja 2015
 • niedziela, 10 maja 2015
 • sobota, 09 maja 2015
  • "Owca Plus"

   "Wczoraj Zarząd Województwa Śląskiego przyjął Program Aktywizacji Gospodarczej i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko Częstochowskiej OWCA PLUS do roku 2020. Dzięki jego realizacji przywróciliśmy halom i polanom górskim owce, a ludziom nadzieję na rozwój gospodarczy pięknych terenòw Karpat oraz Jury skądinąd terenòw bardzo trudnych do prowadzenia gospodarki rolnej. Udało się nam utrzymać ideę programu uzupełniliśmy program o bardzo ważny element edukacyjny oraz poszerzyliśmy program o kolejne obszary szczegòlnie cenne przyrodniczo potencjalnego wypasu. Po siedmiu latach konsekwentnych działań widzimy efekty, zarówno gospodarcze, środowiskowe, kulturowe jak również został zbudowany niesamowity kapitał społeczny, który tak naprawdę ma dzisiaj nieograniczone możliwości. Obecnie jeszcze walczymy z regulaminem do konkursów i pewno niebawem będziemy je ogłaszać"./Robert Karpeta/.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 09 maja 2015 16:55
 • niedziela, 22 marca 2015
 • sobota, 21 marca 2015
  • Historia szkoły w Ciścu .

   Pod zaborem austriackim w latach sześćdziesiątych XIX wieku na  zacofanych gospodarczo ziemiach polskich  powołano Sejm Krajowy i Radę Krajową . Do szkół , urzędów i sądów wrócił  język polski . Ze swobodą większą niż pod innymi zaborami rozwijała się w Galicji nauka i kultura .

   W r. 1856  Cisiec włączono do jednoklasowej szkoły w Milówce ale rodzice nie chcieli posyłać  dzieci do Milówki ze względu na dużą odległość szkoły od domu . Dlatego w 1861 r. nastąpiło otwarcie  szkoły w jednej izbie wynajętej u gospodarza ( w placu Drożdżów zwanym wówczas Niżne  Łajczaki , obecnie znajduje się tam mały parking koło drogi - ulica Rolnicza ). Przedtem dzieci z Ciśca nauki nie pobierały . W jednoklasowej szkole , zamykanej na czas najpilniejszych robót w polu najzdolniejsze dzieci nawet mogły nauczyć się sztuki czytania , pisania i liczenia . Tę szkołę finansowała wieś Cisiec  dostarczając 200 złotych rocznie na utrzymanie nauczyciela , zapewniając zaopatrzenie w sprzęt i opał .

   Postanowieniem Rady Szkolnej z dnia  06.08 1877r. szkołę utrzymywaną przez wieś przekształcono na gminną . Była to szkoła dwuklasowa. Cisiec należał do gminy Milówka .

   Z drzewa cisowego wybudowano pierwszą szkołę w Ciścu z mieszkaniem dla nauczyciela . Część tego drzewa po rozbiórce zabrano na budowę domku drewnianego , który stoi jeszcze w pobliżu szkoły murowanej  a służył jako mieszkanie rodziny nauczyciela ( dawna własność Lacha , obecnie Maślanki ).

   Za staraniem Towarzystwa Szkoły Ludowej ( Powstaje w Krakowie w 1891 r. Towarzystwo Szkoły Ludowej , które postawiło sobie za cel rozwój oświaty wśród ludu , otwieranie szkół ludowych , bibliotek , budowanie szkół i domów ludowych .  W gminie Milówka , do której należał Cisiec Towarzystwo Szkoły Ludowej było już w 1895 r. ) w 1910 r. Rada Szkolna Krajowa  podjęła decyzję budowy nowej szkoły murowanej w Ciścu i 30 października 1911 r. rozpoczęto naukę w stojącej jeszcze dotąd opuszczonej szkole przy głównej drodze .

   Autor fotografii nieznany .

   Na skutek niedożywienia i złych warunków sanitarnych mieszkańców Ciśca często nawiedzały w tym czasie szerzące się ogólnie choroby zakaźne . W 1879 r. szkoła zamknięta została z powodu krztuśca a w 1888 r. na skutek epidemii płonicy . Śmiertelność wśród uczniów była bardzo duża . Niska frekwencja podczas robót polowych powodowała także zawieszenia nauki przez Radę Szkolną Krajową .

   ..."W Ciścu - "Już w czasie wakacji 1919 roku wybuchła w naszej gminie bardzo groźna epidemia czerwonki, której przyczyną był jak się zdaje głód na przednówku i jedzenie mokrego niedojrzałego żyta. Ziemniaki "wczesne" pojawiły się bowiem z powodu późnej wiosny i mokrego lata dopiero o miesiąc później niż zwyczajnie. Epidemia czerwonki doszła do takiego nasilenia, że nieomal nie było domu, gdzie by nikt nie chorował, a na odwrót dużo było takich, gdzie chorowali wszyscy. Bywało niekiedy 5-8 pogrzebów dziennie. Przyszły ogromne gorąca i ukazała się ogromna ilość much. Zaraza grasowała aż do późnej jesieni. Z powodu niezaradności władzy, szkoły nie zamknięto. Chore dzieci chodziły do szkoły roznosząc zarazę. Wreszcie zamknięto szkołę od 1 -15 X 1919 r. Ogółem zmarło na czerwonkę 105 osób, z czego połowa to dzieci". /Hieronim Woźniak "Nad Sołą i Koszarawą"Nr. 22/245 z dn.15 listopada 2008r./

   Oto  o jakiej pięknej szkolnej manifestacji patriotycznej pisze Pan Hieronim Woźniak przytaczając cytat  w artykule "Rok 1918 na Żywiecczyźnie  " zamieszczonym w numerze 21 (124) z dnia 1 listopada  2003 roku w "Nad Sołą i Koszarawą" : ""W pierwszych dniach listopada 1918 roku nauczycielstwo naszej szkoły (w Ciścu) powiadomiło dziatwę o rozpadnięciu się Austryi i połączeniu się dzielnic Polski w jedno państwo. Zapał młodzieży na najwyższym stopniu nauki przejawiał się w samorzutnym wyrywaniu portretu cesarza austriackiego z książek szkolnych i palenia nim w piecu. Sale szkolne udekorował zaraz kierownik szkoły /Antoni Ryczkiewicz/ pięknymi orłami polskimi, portretem Naczelnika Piłsudskiego oraz rozwiesił na ścianie historyczną mapę Polski".

    Od 1920 roku - szkoła czteroklasowa , a od 1924 r. - sześcioklasowa .

   Nauka w tym budynku  odbywała się do II wojny światowej .Wieś zasiedlili Niemcy i oni otwarli tu szkołę dla niemieckich dzieci .

   Ówczesny kierownik szkoły Stanisław Tobiasz  i nauczyciel Czarnecki (imienia rozmówcy moi nie pamiętają) w 1941r. rozpoczęli tajne nauczanie w Barani Cisieckiej u Państwa Krzusów i Mrozińskich a następnie kontynuują nauczanie w budynku po sklepie (lub  karczmie ) Żyda Szancera -  aż do wyzwolenia Ciśca 06.04.1945 r.

   Pod koniec wojny w szkole był szpital niemiecki .

   Jesienią 1945r. po uporządkowaniu budynku rozpoczęto naukę . Siedmioklasowa , później ośmioklasowa szkoła podstawowa i tzw. dziesięciolatka realizowała wdrażane przez MEN programy . Nauka trwała na 2 zmiany , uczono także w Domu Ludowym .

   Po wykupieniu działek pod nową szkołę rozpoczęto budowę nowoczesnej szkoły . Stary budynek pamiętający czasy CK Austrii zastał zamknięty przez Sanepid z dniem 30 czerwca 1991 r.

   2 września 1991 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku szkolnego . W  2000 r. nadano szkole imię Jana Pawła II . Dziesięć lat później szkoła obchodziła uroczyście  150 lecie istnienia i 10 lecie nadania imienia Jana Pawła II :

     Obecnie mieści się tu sześcioletnia szkoła podstawowa i trzyletnie gimnazjum .

   Szkoła posiada : salę gimnastyczną z utwardzonym boiskiem  , nowoczesną halę sportową  z salą do ćwiczeń , zapleczami , przebieralniami i z prysznicami , 2 sale do ćwiczeń korekcyjno - wyrównawczych , kuchnię z dużą jadalnią , świetlicę ,  bibliotekę , pracownię komputerową  ,  pracownię biologiczno - chemiczną , pracownię fizyczną , 9 sal lekcyjnych , pomieszczenie dla logopedy i pedagoga szkolnego , pokój  dla pielęgniarki szkolnej , pomieszczenia gospodarczo - administracyjne , szatnię . Baza pomocy dydaktycznych jest stale na bieżąco uzupełniana .

   Kierownicy , później dyrektorzy tej szkoły :

   Józef Milewski -pierwszy nauczyciel i zarazem kierownik szkoły ( z Wadowic)  od 1861r do 1898 r.

   Maria Batożanka - od  1898 r. do 1903 r.

   syn Milewskiego -   od 1903 r . do 1905 r.

   Antoni Ryczkiewicz  - od 1905 r. do 1935 r. ( pięciu nauczycieli od 1920 r. - szkoła czteroklasowa  a od 1924 r.- szkoła sześcioklasowa )

   Janina Buchlówna - przez rok 1935/36 .

   Stanisław Ziobro  - od 1936 r. do wojny

   Stanisław Tobiasz - w czasie wojny i po wojnie : od 1940 r do 1961 r . ( Później jest kierownikiem Szkoły Podstawowej w Milówce ) .

   Kazimierz Górny -  od 1961r. do 1969r.

   Józef Michalski  - od 1969r. do 1971r.

   Krystyna Malec - od 1971 do 1975r.

   Maria Póda -  od 1975 r. do 1991r.

   Anna Tomzik - od 1991 r. do 2008 r.

   Obecnie  - Beata Popielarz - od r. 2008

   Uzupełnienia i poprawki : 28 marca 2015r.   Kazimiera Pajestka .

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 21 marca 2015 13:34
 • wtorek, 17 marca 2015
  • Józef Michalski - zasłużony nauczyciel .

   Józef Michalski urodził się 30 czerwca 1926 r. w Radziechowach .Zmarł 02.02. 2017 r.

   Syn Michała Michalskiego i Marii z domu Jagosz . Najstarszy z czworga rodzeństwa .

   Po ukończeniu siódmego roku życia uczęszczał do szkoły powszechnej w Radziechowach . Klasę siódmą ukończył w 1940 r. Niemcy wysiedlili rodzinę Michalskich do Generalnej Gubernii ( województwo lubelskie ) , po roku wrócili szczęśliwie do rodzinnej wioski . Niestety po kilku miesiącach całą rodzinę wywieziono do Niemiec ( obecnie Korfantów , woj. opolskie ) na tzw. "roboty przymusowe" , gdzie wszyscy członkowie rodziny musieli pracowac , trwało to aż do wyzwolenia w maju 1945 roku . Powrócili do Radziechów . Niestety zastali zamiast domu ruiny i zgliszcza po spalonych budynkach . Trzeba było zaczynac od początku , brak mieszkania , brak żywności , głód i wycieńczenie po długiej okupacji mobilizowały jednak do nowego życia . Od pierwszych chwil każdy wolny czas rodzina poświęcała na porządkowanie ruin , czyszczenie cegły i zbieranie resztek mebli czy narzędzi po wyminowanym domu .

   We wrześniu 1945 r. Józef zgłosił się na kurs przygotowawczy do Liceum Pedagogicznego w Żywcu . W 1948 r. ukończył pięciomiesięczny kurs po skróconej szkole średniej ( tzw. małej maturze ) uprawniający do nauczania w szkole powszechnej . (Liceum Pedagogiczne w Bielsku - Białej i Studium Nauczycielskie w Krakowie , kierunek historia ) .

   Pracę zawodową nauczycielską rozpoczął 1.02.1948 r. w miejscowości Koszarawa Cicha . Następnie od 1 września 1948 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Ciścu , gdzie pracował przez 36 lat t.j. do emerytury 31 sierpnia 1984 r.

   W latach 1968 - 69 pełnił funkcję kierownika Ośrodka Metodycznego w Żywcu , sekcji historii .

   We wrześniu 1969 r. powierzono mu pełnienie obowiązków kierownika Szkoły Podstawowej w Ciścu , jednak wskutek trudnych warunków rodzinnych w 1971  r. poprosił o zwolnienie z tej funkcji . W następnych latach pracował zgodnie ze specjalizacją ( tj. nauczanie historii i wychowania obywatelskiego ). W okresie wieloletniej pracy był często wyróżniany za rzetelną pracę w szkole i środowisku .

   1972 r - otrzymał list wyróżniający Ministra Oświaty i Wychowania

   1974 r. - nagroda II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy nauczycielskiej

   1974 r. - Złoty Krzyż Zasługi , Dyplom ZNP za zasługi dla rozwoju oświaty i szkolnictwa w latach 1944 - 1974 .

   1978 r. -wpis do Księgi Zasłużonych - jako zasłużony nauczyciel i wychowawca w województwie bielskim .

   Inicjował wiele działań na rzecz sąsiadów i wsi Cisiec m.in. budowę pierwszych w okolicy wodociągów samociśnieniowych  , przebudowa remizy OSP , budowa Domu Ludowego i wiele innych . Brał czynny udział w każdej akcji wyborczej jako członek komisji wyborczych . Był także radnym w Gminie Węgierska Górka .

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 marca 2015 20:20
  • Józef Szczotka z Milówki "Zbójnicy z Romanki ".

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 marca 2015 08:28
 • poniedziałek, 16 marca 2015
  • Anna Sałamun - poetka z Ciśca .

   Anna Sałamun urodziła się 29 czerwca 1933 roku w Ciścu . Pierwszy wiersz napisała w piątej klasie szkoły podstawowej .Później pisała wiersze dla syna na uroczystości do szkoły , kiedy miał 6 do 12 lat . Pisała wiersze o kwiatach i przyrodzie , o porach roku , na święta kościelne , o życiu swoich bliskich i życzenia dla nich . Od 1981 r. prowadzi kronikę Rycerstwa Niepokalanej . Od dzieciństwa też wykonuje piękne bibułowe kwiaty . A do zaprzyjaźnionych domów dziecka m.in. w miejscowości Skopanie k/ Sandomierza wykonuje na drutach piękne , kolorowe czapki , z których każda ozdobiona jest innym wzorkiem : ta z różyczką , inna muchomorkiem itp.

   To sympatyczna , otwarta na ludzi starsza pani i takie też są jej wiersze : pisane sercem .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 16 marca 2015 18:18
 • poniedziałek, 09 marca 2015
  • Mariusz Kąkol - Harnaś "Ej , wszystko ginie , jak śniyg w dolinie ".

   Prezentuję dziś piękny i mądry wiersz pana Mariusza  Kąkola napisany żywiecką gwarą :

   Tekst napisał :Mariusz Kąkol-Harnaś

   Ej wszystko ginie jak śniyg w dolinie!!

   Kany sie podziały tradycje góroli?
   Łowiesek po niwkak ,łowiecki na holi
   Portecki wałaski i kosulki lniane. 
   Ka som ty dziywcynta piykne, łozśpiywane?

   Kany sie stracili koścy i furmanio? 
   Co ło tom ziym dbali jak ło wielkom paniom.
   Co wdy pamiyntali kie jom łorać trzeba
   zeby dostać łod ni kawołecek chleba.
   Wiedzieli kie z kosić kie wypaś krowami 
   zeby nie zarosło pole kicokami.

   Przy ciynzki robocie ło tradycje dbali
   i ło zodnym świyncie nie zabacowali
   W palmowom niedziele bagniontki stroili 
   a w zielone świontki łogniska polili.
   W Matke Boskom zielnom zbiyrali ziołecka
   Zeby ik po wtykaj piyknie do wionecka.

   W kozde jedno świynto nic sie nie robiło
   wiare swoik przodkow sanowaj trza było
   Kozdy dziyj zacynaj i kojcyj modlitwom
   Teraz sie z kojcyło, jak byś ucion brzytwom!!

   Cas teraz jes inny, bo warciutko leci
   Nimo matka casu ucyć swoik dzieci.
   Tego co ik kiesik ojcowie ucyli
   to teraz ci młodzi wszystko zabocyli.
   Mało ka uswysys ze kto godo gwarom
   chyba kcom wykojcyć nasom mowe starom
   co sie kiesik siumnie wsyndy łozlygała 
   zodnymu cłekowi nic nie zawadzała.

    

    Dobrze ze som jesce tacy na Beskidzie 

   Co im staryk zwykow łobrzydzić nie idzie
   Co te ziym i zwyki nad zyci kochajom 
   i nika po świecie sie nie wypiyrajom.
   ze ik ta ziym corno łod dziecka chłowała
   ze dobrego chleba nigdy nie skompiała.

   I jak umrzyć przydzie moj Boze Kochany
   i zabraj sie z tela w niebieski polany
   To z dumom pujdymy ci co pamiyntali 
   To co nom dziadkowie piyknie przekozali 
   I to co my sami przekozać zdonzyli!!
   Zeby my sie pote w niebie nie wstydzili!!

   Powiym wom na koniec wy moi ludkowie
   robiom sie z górali prze straśni panowie
   zeby tego kiedy nie pozałowali ,ze swojom tradycje
   na cic zmarnowali!!

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 marca 2015 08:59
 • środa, 18 lutego 2015
  • Mistrzostwa Polski w Milówce na Żywiecczyźnie .

   Tekst : Tomasz Terteka :

   W hali sportowej w Gimnazjum w Milówce z udziałem 267 zawodników z całego kraju odbyły się XXXIII Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów, XXX MP Juniorów i VIII MP Młodzieżowców przez 3 dni sportowych zmagań zawodnicy i zawodniczki strzelali kwalifikacje i pojedynki parami na halowej międzynarodowej odległości 18m.

   Złote medale zdobyli zawodnicy z klubów: Łucznik Żywiec, Talent Wrocław, Społem Łódź, Grot Zabierzów, Marymont Warszawa, Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska, MRKS Gdańsk.Łucznicy z Żywca tytuły mistrzów polski zdobyli w strzelaniu drużynowym: Juniorki w składzie Zyzańska Sylwia, Wejnerowska Marlena, Lach Paulina, Wierucka Klaudia pokonały w finale drużynę Społem Łódź, Juniorzy w składzie Bizoń Kapcer, Patryas Dominik, Domagała Tomasz, Grzymek Aleksander pokonali w finale drużynę OSŁ Strzelec Legnica. Indywidualnie faworytka gospodarzy S. Żyzańska przegrała w półfinale z późniejszą Mistrzynią Forgiel z Dąbrowy Tarnowskiej w setach 4 do 6 pkt. Sylwia zdobyła brązowy medal, 6 lokatę zajęła M. Wejnerowska, wśród juniorów prowadzący po kwalifikacjach K. Bizoń przegrał również w półfinale z Łodzianinem Szafranem Markiem, który został Mistrzem Polski pokonując w finale Tomasza Czyża z Resovi Rzeszów.

   Wśród kobiet złote medale z łucznika zdobyły Myszor Wioleta, Rząsa Joanna, Leśniak Natalia, które w finale pokonały drużynę Dąbrovi Dąbrowa Tarnowska. W. Myszor w finale prowadząc po 2 setach 4 do 0 pkt. przegrała następnie 3 sety pod rząd i cały pojedynek 4 do 6 pkt. z Marszałkowską Eweliną ze Społem Łódź, srebrny medal Myszor to kolejny jej medal po 2 złotych i 1 brązowym medalu w HMP w poprzednich latach koleżanka klubowa J. Rząsa zdobyła brązowy medal a faworytka zawodów prowadzący po kwalifikacjach Natalia Leśniak zajęła 5 miejsce.

   Wśród mężczyzn Łucznik wygrał w finale ze Stellą Kielce strzelając w składzie Goły Damian, Cwajna Rafał, Zarzecki Paweł i Adamek Kamil. Indywidualnie D. Goły zdobył brązowy medal a R. Cwajna zajął 5 miejsce, Cwajna to V-ce Mistrz Polski na torach otwartych z poprzedniego roku. Srebrny medal dla łucznika zdobyli ponad to: W. Myszor i R. Cwajna w strzelaniu mikstów przegrywając w finale z Marymontem Warszawa, tuż za nimi uplasował się następny mikst Łucznika w składzie J. Rząsa i P. Zarzecki zdobywając brązowy medal. Mikst juniorski K. Bizoń i Z. Sylwia zdobyli także brązowy medal przegrywając walkę o wejście do finału z Talentem Wrocław. W łukach bloczkowych wygrał Wojtas Jan i Szałańska Katarzyna ze Strzelca Legnica. Mikst z Łucznika w składzie Białek Maria i Więzik Jerzy zdobyli brązowy medal.

   W konkurencji młodzieżowców Łuczniczki z Żywca zdobyły brązowy medal w składzie: Matejko Halina, Dróżdż Marta, Rakowska Sylwia, Gil Agnieszka.
   Klasyfikacja medalowa klubów sportowych w łucznictwie olimpijskim:
   1. Łucznik Żywiec – 4 złote, 2 srebrne, 7 brązowych.
   2. Talent Wrocław – 3 złote, 1 brązowy.
   3. Społem Łódź – 2 złote, 2 srebrny, 3 brązowe.
   4. Marymont Warszawa – 2 złote, 3 brązowy.
   5. Obuwnik Prudnik – 1 złoty, 3 srebrne.
   6. Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska – 1 złoty, 1 srebrny.
   7. MRKS Gdańsk – 1 złoty, 1 brązowy.
   8. Grot Zabierzów – 1 złoty, 1 brązowy .
   9. Stella Kielce – 2 srebrny, 2 brązowe.
   10. Unia Pielgrzymka – 1 srebrny, 2 brązowe.
   11. Jar Kielnarowa – 1 srebrny, 1 brązowy.
   12. Resovia Rzeszów – 1 srebrny .
   13. Sokół Radom – 2 brązowe.                    14.Rokis Radzymin - 1 brązowy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   środa, 18 lutego 2015 16:17
 • czwartek, 15 stycznia 2015
  • Ks. Władysław Nowobilski - budowniczy kościoła jednej doby w Ciścu na Żywiecczyźnie .

   Władysław Nowobilski , Kapelan honorowy Ojca Świętego (prałat) .

   Urodził się w 1942 r. w Białce Tatrzańskiej  w niezwykłej rodzinie , która wychowała  3 księży i jedną zakonnicę . Matka ich uhonorowana  została najwyższym odznaczeniem kościelnym "PRO ECCLESIA ET PONTIFICE" . W 1956r. podejmuje naukę w Technikum Włókienniczym w Bielsku - Białej , tu zdaje  maturę i w 1961 r. wstępuje do Seminarium Duchownego w Krakowie . W  roku 1967 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. arcybiskupa Karola Wojtyły , metropolity krakowskiego w rodzinnej parafii . Następnie  przez 4 lata był wikariuszem w Zawoi , po czym przeniesiono go do parafii w Milówce w 1971 r. Do jego obowiązków jako wikariusza należała katechizacja między innymi w Ciścu .

   "Aleśmy w Ciścu walczyli " - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II do ks. Władysława Nowobilskiego , proboszcza Parafii im. Św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu w 1996 r. w Rzymie .

   Budowie kościoła w Ciścu , którą przewodził ks. Władysław Nowobilski patronował Święty Karol Wojtyła , ówczesny kardynał .

   Do Niego to w 1970 r. zwrócili się przedstawiciele ludności Ciśca z prośbą o podjęcie starań o pozwolenie na budowę kaplicy w Ciścu , należącym do parafii Milówka . Ponieważ władze Polski Ludowej nie wyrażały zgody na budowę - 2 lata później -  ks. Władysław Nowobilski i grupa ludności podejmują w tajemnicy decyzję o budowie kościoła na parceli po starej piekarni należącej do Marii i Władysława Śleziaków .

   W lipcu 1972 r. władze wstrzymują budowę fundamentów pod dom dwurodzinny na powyższej parceli , bo informacja o tym , że właściwie ma tu byc budowany kościół dotarła do władz .

   Od Mszy Św. odprawionej przez ks. Władysława Nowobilskiego w niedzielę 5 listopada 1972 r. kiedy to w kazaniu zachęcił ludzi do szybkiej  budowy kościoła bez wymaganych pozwoleń wszystko nabiera tempa . Zaraz po Mszy Św. rozpoczynają się prace , do których włącza się coraz więcej ludzi . Już o godz. 11 Służba Bezpieczeństwa nawołuje do przerwania budowy i następują pierwsze przesłuchania . A wieczorem i nocą  budowa kontynuowana jest przy świetle ognisk i reflektorów samochodowych . O 22 godz.  nadeszły dramatyczne chwile zagrożenia gorączkowej budowy : z modlitwą na ustach podpierano żerdziami chwiejące się , świeże , mokre ściany  . Na te ściany następną  nocą  czyli  z 5 na 6 listopada położona została więźba i położony dach z desek i papy . We wtorek rano 7 listopada 1972 r .  na prowizorycznym ołtarzu w wybudowanym dwa dni temu  kościele ks. Władysław Nowobilski odprawia Mszę Świętą Dziękczynną . Przez dwa lata dzień i noc nieprzerwanie prowadzono w kościele modlitwy pilnując , by go władze nie zamknęły .

   Ks. Kardynał już 5 stycznia 1973 r. odprawia pierwszą Mszę Św. w Ciścu . A następną 8 lipca w tym samym roku . Wtedy powiedział ": Chcemy , ażeby ta Ojczyzna rosła , żeby się rozwijała , żeby w niej był ład i sprawiedliwośc" . A 18 grudnia 1977r.był już na  konsekracji ołtarza .

   I tak w tym miejscu ks. Władysław pracowicie kontynuuje dzieło boże . Nieustannie upiększa kościół . Oprócz kościoła jednej doby wybudował plebanię  a także  kaplicę na Małym Ciścu .

   Mieszkańcy Ciśca to Jego parafianie , uczniowie i przyjaciele . 

   Notatka na podstawie wspomnień moich sąsiadek : Teresy Tyrlik , Marii Bednarz , Zofii Tomiczek i moich własnych ,

   Źródło : Agnieszka Tyc - Waniczek "Cudowne 24 godziny " Skład ,druk : Drukarnia Sprint Żywiec , Cisiec 2009 r.

    KOŚCIÓŁ JEDNEJ DOBY W CIŚCU

   Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

   Alleluja Haendla w wiejskim kościółkuhttp://2009sara46.blox.pl/2010/04/ANIOLY-SPIEWAJA-ALLELUJA-HAENDLA-W-WIEJSKIM.html

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   czwartek, 15 stycznia 2015 14:55

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny