Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpisy

 • poniedziałek, 25 stycznia 2010
  • ZAMEK W ŻYWCU .

    

   Ponieważ obiecałam kiedyś napisać jeszcze o Żywcu - spełniam dziś tę obietnicę . Właściwie to zacząć powinnam od historii góry Grojec  (612 m. npm. ) - bo tutaj są prapoczątki żywieckiego zamku a raczej zamczyska . Sięgają one okresu halsztackiego kultury łużyckiej tj. czasów ok. 2500 lat temu . Ograniczę się jednak do skrótowego przedstawienia histirii zamku żywieckiego . Prowadzone badania dowodzą , że już przed 1462 r.  w miejscu obecnego zamku istniała wieża mieszkalna i  dwie baszty . Ok. 1500 r.  Jan Komorowski wzniósł nową gotycką budowlę . Zamek wówczas składał się z warownej bramy , dwóch  budynków mieszkalnych wewnątrz murów i dwóch baszt narożnych od strony północnej . Wieża pomyślana była jako więzienie i służyła za nie (m.in. tam więziono i tortrowano zbójników , a mieszczanie żywieccy słynęli z wymyślania ciężkich kar ) a rozebrano ją dopiero w XVIII w. natomiast kwadratowa wieża stoi do dziś . W połowie XVI w. Jan Spytek i Krzysztof Komorowski  rozbudowali średniowieczny zamek w renesansową rezydencję . Trzy skrzydła otaczały dziedziniec arkadowy (wzorowany na dziedzińcu wawelskim) od południa zamknięty murem parawanowym z drewnianą galeryjką . Po śmierci Jana ziemie Komorowskich rozdzielono dla czterech  synów . Znanemu hulace Mikołajowi przypadły dobra żywieckie . Szybko doprowadził je do ogromnych długów . Główni wierzyciele bracia Rylscy zorganizowali zajazd na Żywiec poważnie w walce niszcząc zamek .

   Żona Zygmunta III Wazy - królowa Konstancja rok po tych zdarzeniach kupiła zamek żywiecki . Przeprowadzono remont , dobudowano kondygnację . Hr. Jan Wielopolski z Pieskowej Skały od 1675r. jest nowym właścicielem i w latach 1708-1723 dalej rozbudowano zamek  . Powstało południowe skrzydło , które zamknęło arkadowy dziedziniec . W 1838r. dobra żywieckie wykupili Habsburgowie . W XIX w. miejsce miały kolejne przebudowy . Modny wówczas styl neogotycki zatarł ślady baroku . Do dziś zachowały się gotycka wieża i piękny arkadowy dziedziniec z krużgankami .

   www.muzeum-zywiec.pl -kontakt

   MIKOŁAJ KOMOROWSKI -ŻYWIECKI HULAKA -przeczytaj

   okno w zamku żyw.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 stycznia 2010 15:31
  • BIELSKO - BIAŁA : ZAMEK .

   zamekZAMEK W BIELSKU-BIAŁEJ . Dawną strażnicę w 1350 r. przekształcono w zamek otoczony murem kamiennym .Budynek mieszkalny usytuowany był po północnej stronie muru zaś od strony południowej mieścił się wjazd i wieża . Pobliska baszta miejska zapewniała dodatkową ochronę . Fndatorem zamku był książę cieszyński Przemysław I Noszak .
   W. XV , w którym toczyły się wojny husyckie przyniósł kolejną wieżę mieszkalną oraz drugi mur i suchą fosę . W XVI w. zamek rozbudowany został w rezydencję książęcą . Wzniesiono nowy budynek przy murze południowym .Po zewnętrznej stronie muru powstawało podegrodzie .
   w 1572  właścicielami zamku była rodzina Promnitz , odsprzedali zamek rodowi Schaffgotschów a od 1592 r. właścicielem był magnat węgierski Jan Sunnegh , który przeprowadził rozbudowę i remont .Wiek XVII - to najazdy wojsk szwedzkich , pożar ale też i kolejne zmiany w wyglądzie - powstały 4 skrzydła  i zamknęły dziedziniec rezydencji otoczony krużgankami .
   W 1752 r. zamek kupił Aleksander Józef hr. Sułkowski  . W rękach rodu  książąt Sulkowskich był aż do końca II wojny światowej . W drugiej połowie XIX w. zamek uzyskał obecny wygląd pod kierunkiem  architekta wiedeńskiego Jana Podzelmeyera .Dobudowano m,in. neoromańską kaplicę św. Anny . Obecnie w zamku ma siedzibę Muzeum Okręgowe ./www.muzeum.bielsko.pl/.Zamek Sułkowskich w Bielsku - Białej -najnowsze moje foto wyk . 18 czerwca 2010 :

   W letniej szacie .

   20:55, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 stycznia 2010 15:27
 • niedziela, 24 stycznia 2010
  • GÓRALSKIE ŻYCZENIA .

   choinka w klasie mojej wnuczkiNa scynście , na zdrowie , na ty Boze Świynta

   zeby sie Wom chowali chłopcy i dziywcenta .

   Zeby sie Wom rodziło , kopiło ,

   dyślem do stodoły łobróciło .

   Zebyście mieli gości ,

   Tyle , co na gałonzecce łości .

   Zebyście mieli pełne stodoły , pełne pudła

   zeby Wom gospodyni u pieca nie schudła .

   Zebyście mieli w kazdym kontku

   po dzieciontku

   a na piecku troje .

   I zebyście nie godali ,

   ze to kiere  moje .

   Na scyńści , na zdrowie

   Na tyn Nowy Rok

   zebyście mieli scynście cały bozy rok .

   Zebyście byli zdrowi , weseli

   jako w niebie janieli .

   TAK TO BOZE DEJ ! HEJ !

   w1

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 23:03
  • BESKIDZKIE REKOLEKCJE .

   besk.rekolPrzede mną pierwsze wydanie książki Wandy Półtawskiej "Beskidzkie rekolekcje".Edycja Świętego Pawła 2009 Częstochowa.

   ziś słowa Wandy Półtawskiej.Później  będą Jana Pawła II: Fragment Epilogu:

   "Gdy był już w Rzymie ustalaliśmy zazwyczaj w maju , jakie książki mam przywieźć na wakacje do Castel Gandololfo. Tak też w maju 2002 pytam...Po pewnym namyśle powiedział: "Może Szczucką?Pięknie pisze ...Stanęło na tym , że przywieziemy jej książki.Po paru tygodniach zdarzyło się , że wracałam wieczorem pociągiem do Krakowa i jak zawsze przechodząc tunelem , gdzie sprzedają antykwaryczne książki , zatrzymalam się-książki są pasją mojego życia i nigdy nie potrafię oprzeć się pokusie ich oglądania.Tak i teraz stanęłam przy tych straganach , choć było już późno , po jedenastej wieczorem.I nagle spostrzegłam małą książeczkę Zofii Kossak Szczuckiej pod tytułem "Nieznany kraj". Nie znałam a w każdym razie nie pamiętałam tego tytułu więc natychmiast kupiłam.

   Jak zwykle czytałam po kawałku w miarę czasu Ojca Świętego.Ta książka to są dzieje walk Śląska o polskość.Wśród innych jest opowieść pt."Poetyckie wzloty" , w której autorka opowiada historię starego księdza , który zostaje uwięziony za to , że mówił po polsku , uczył po polsku dzieci-siedzi teraz samotny w celi i...marzy o pisaniu wierszy.W tym miejscu Ojciec Święty przerwał mi i mówi;-To zupełnie jak ja. A ja na to:-no to trzeba napisać.Ostatni wiersz napisał Ojciec Święty w październiku 1978...a potem już nie pisał. No i tak się stało-napisał , trochę kreślił , potem ja przepisałam na czysto , Andrzej /przypis mój: mąż Wandy /na komputerze I TAK POWSTAŁ "TRYPTYK RZYMSKI".

   "W sprawie mojego uzdrowienia za wstawiennictwem Ojca Pio opublikowano już następujące dokumenty:

   Rzym 17.11.1972 r.

   Wielebny Ojcze

   proszę o modlitwę w intencji czterdziestoletniej matki czterech córek z Krakowa w Polsce (podczas oststniej wojny przebywala pięć lat w obozie koncentracyjnym w Niemczech) obecnie cieżko chorej na raka i będącej w niebezpieczeństwie utraty życia: aby Bóg przez Wstawiennictwo Najświętszej Dziewicy okazał swoje miłosierdzie jej samej i jej rodzinie.

   w Chrystusie , bardzo zobowiązany + Karol Wojtyła

   Biskup Tytularny Ombi,Wikariusz Kapitulny Krakowa w Polsce.

    

   Wielebny Ojcze ,

   kobieta z Krakowa w Polsce , matka czterech córek , dnia 21 listopada, jeszcze przed operacją chirurgiczną niespodziewanie odzyskała zdrowie , Bogu niech będą dzięki.Tobie także Wielebny Ojcze , serdecznie dziękuję w imieniu jej i swoim własnym , jej męża i jej całej rodziny.

   W Chrystusie+Karol Wojtyła

   Wikariusz Kapitularny Krakowa".

   besk. rekol1

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „BESKIDZKIE REKOLEKCJE .”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 22:42
  • ŻYWIECKA PANI W KOŚCIELE W RYCHWAŁDZIE - CEL PIELGRZYMEK .

   Obraz Matki Bożej w  Rychwałdzie to cel pielgrzymek całej Żywiecczyzny.

   DWÓR RYCHWAŁD ZAPRASZA

    W roku 1644 ówczesna właścicielka Ślemienia i  Rychwałdu Katarzyna z Komorowskich Grudzińska ofiarowała obraz Matki Boskiej Kościołowi w Rychwałdzie . Historia tego kościoła sięga XIII wieku . Uwieńczeniem 300-letniego kultu była koronacja obrazu papieskimi koronami dokonana 18 lipca 1965 r.  przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks . kard. Karola Wojtyłę metropolitę krakowskiego .

   Msze św. w sanktuarium: niedziele : 7,00  9,00  11,00  17,00

   ODPUSTY : 15 sierpnia , 4 październka , 6 grudnia .

   Inną ciekawostką Rychwałdu był Ojciec Grzegorz , którego dzieło dalej jest kontynuowane . Franciszkanin Ojciec  Grzegorz Sroka  zmarł w 2006 roku . Był to  autorytet w dziedzinie fitoterapii,   jeden z najsłynniejszych zielarzy zakonników w Polsce . Przez ponad pięćdziesiąt lat swojego życia zajmował się ziołolecznictwem, był też autorem licznych publikacji z dziedziny ziołolecznictwa, a jego słynny poradnik ziołowy ukazał się w blisko milionowym nakładzie. W Rychwałdzie przy sanktuarium działa infirmeria zielarska im. Ojca Grzegorza Sroki.

   Tak więc do Matki Boskiej do Rychwałdu  pielgrzymujemy po ratunek z chorą duszą i ciałem .

   I ZAWSZE TEN RATUNEK PRZYNOSIMY WIERZĄC GŁĘBOKO W JEGO SKUTECZNOŚĆ .

    

   MBR i o

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 16:27
  • "DO SERCA PRZYTUL PSA"...Skoczylas i Kaczmarek.

   ptakiCZYLI "ZIELONI 2004".

   "DO SERCA PRZYTUL PSA"-JERZY SKOCZYLAS I JAN KACZMAREK.

   Zanim zdechnie w oceanie struty ropą śledź ostatni ,

   I ostatniej trawy źdźbło pokryje pył ,

   Zanim w Leśniczówce Pranie gigantyczny motel stanie ,

   ZANIM CISZĘ LEŚNĄ ZMĄCI JAZGOT PIŁ ,

   Zanim zniknie pod betonem osiedlowych skwerków reszta ,

   A w piwnicy odda ducha szara mysz ,

   Zanim wszystko , co zielone , co w pachnącej trawie mieszka ,

   Na podeszwach rozniesiemy wzdłuż i wszerz.

   Refren:

   Do serca przytul psa ,

   Weź na kolana kota ,

   Weź lupę-popatrz-pchła!

   Daj spokój - pchła to też istota.

   Za oknem zasadź bluszcz ,

   Niech się gadzina wije.

   A kiedy ciemno już i wszyscy śpią ,

   Matka śpi , ciotka śpi , wujek śpi

   Zapylaj georginie.

   Nim zatruje aerozol do cna życie morskim świnkom

   I przysłoni góry ciąg dymiących hałd ,

   NIM SŁOWIKI I SKOWRONKI STRACĄ GŁOSY I UMILKNĄ
   W metalicznym ryku rozwydrzonych aut.

   Nim karmiona sztucznie krowa da zielone , chude mleko ,

   Zanim wzruszysz się wąchając sztuczny kwiat

   Zanim erzac naturalny w krew ci wejdzie tak daleko ,

   że polubisz plastykowy , śmieszny świat.

    

   ZIELONI 2004/polska partia polityczna/-należy do Europejskiej Partii Zielonych-pierwszej ogólnoeuropejskiej partii politycznej założonej w Rzymie w 2004 r.

   Opiera się na 4 filarach:

   EKOLOGIA

   SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA /RÓWNOUPRAWNIENIE/

   DEMOKRACJA ODDOLNA

   PACYFIZM.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „"DO SERCA PRZYTUL PSA"...Skoczylas i Kaczmarek.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 16:19
  • KORNIK DRUKARZ -MAŁY ZABÓJCA ŚWIERKA .

   Jest najgroźniejszym szkodnikiem świerka . Ma zaledwie 5 mm długości i ciemnobrunatne ubarwienie :Jest wielożenny (poligamiczny). Samiec wgryza się pod łuski kory lub w jej załamania i drąży w niej komorę godową.Samiec w okresie godowym wydziela substancję zapachową wabiącą samice . Samice (1-3) po kopulacji drążą chodniki macierzyste długości do 15 cm. Jeśli samice są trzy, to 2 chodniki macierzyste biegną w dół, a jeden w górę pnia, jeśli dwie, to po jednym w górę i w dół, jeśli jest jedna, to jej chodnik biegnie ku górze. Chodniki macierzyste słabo naruszają biel. Samice składająjaja do wydrążonych w ściankach chodnika macierzystego po obu jego stronach 20-1000 tzw. nyż jajowych. Po 10-14 dniach wylęgają się małe ,białe miękkie i beznogie larwy, które prostopadle do chodnika macierzystego drążą dość krótkie, szybko się rozszerzające chodniki larwalne, wypełnione brunatną mączką drobniutkich trocinek. Na ich końcu mieszczą się owalne kolebki poczwarkowe, gdzie larwy przepoczwarczają się. Młode chrząszcze żerują (żer uzupełniający) w miejscu wylęgu, drążąc krótkie, nieregularne chodniki zbliżone kształtem do jelenich poroży. TO TEN MALUCH WYRZĄDZA W LASACH TAK WIELKIE SZKODY. W drugiej połowie kwietnia rozpoczyna rójkę . Jedna para może wydać na świat nawet  tysiąc sztuk  potomstwa !

   "Mróz , intensywne opady śniegu podczas tej zimy  pozwalają przypuszczać , że kornika będzie w tym roku mniej "-Krzysztof Chojecki -rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych .

   W miejsce samych świerków sadzone będą buki , modrzewie ,jawory i jodły - drzewa , które od wieków rosły na tej beskidzkiej ziemi .

   BLOG LEŚNICZEGO :KORNIK ATAKUJE -przeczytaj koniecznie !

   I następny BLOG LEŚNICZEGO - kornik

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 16:05
  • GORSZY NIŻ KORNIKI .

    Jestem entuzjastką nowinek technicznych . Zwierzęta kocham i nie lubię , gdy są przepracowane , męczone lub źle traktowane . A najbardziej lubię konie . Nowoczesny , ciężki , mechaniczny "koń" w lesie  wyrządza więcej szkód niż wszystkie korniki . Pracujący przy wyrębach ludzie wjeżdżają pojazdami gąsienicowymi w młodnik , zawracają , robią w nim nowe drogi . Potem twierdzą , że koszt ich szkód to tylko cena drzewek lub żerdzi , które bezmyślnie rozjeździli . A to cena TEGO LASU W PRZYSZŁOŚCI .

   Pełen romantyzmu był wyrąb drzew w przeszłości , kiedy drwal zwracał uwagę , żeby padające drewno nie zniszczyło tych , które rosną . Potem prace związane ze zwożeniem do drogi wykonywano przy użyciu koni . Na drodze dopiero ładowano na samochód . Przypuszczać należy , że konie pociągowe miały przy tym ciężką pracę . Wiem , że te obrazki już nigdy nie wrócą ale PROBLEM SZANOWANIA TEGO BOGACTWA JAKIM JEST LAS POZOSTAJE OTWARTY !!!

   CIEPŁA LEŚNA POLANA- odgłosy relaksujące -  wysłuchaj!

   PRZYWRACAMY WARTÓŚĆ KONIOM ROBOCZYM -przeczytaj!

   konie ciągnące drewno

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 15:55
  • KTO ŚMIECI W LESIE?

   śmieciTemat "nieliteracki" , ale niezwykle potrzebny !

   Najważniejszym problemem lasów w Beskidach jest USYCHANIE DRZEW . /Patrz -jeden z pierwszych postów pt "Drzewa umierają stojąc"/.

   Drugim ważnym problemem jest zaśmiecanie lasów.

   Do lasu wywożone są śmieci przez mieszkańców miejscowości , które są w pobliżu . Śmieci w lesie zostawiają turyści i przyjeżdżający na sobotnio - niedzielny wypoczynek mieszkańcy bardziej odległych miejscowości . Nie twierdzę , że wszyscy ale w naszym społeczeństwie wciąż jeszcze za mała jest wiedza o zagrożeniach i skutkach tak bezmyślnego postępowania . W dodatku brakuje uregulowań prawnych dotyczących sposobów radzenia sobie z plagą śmieci w lesie .

   KTO MA KARAĆ ŚMIECĄCYCH I NA JAKICH PODSTAWACH ?

   CZYJE TO ŚMIECI : LASÓW CZY GMIN ?

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 15:50
  • LASY UMIERAJĄ STOJĄC.

   Co czuje człowiek , kiedy patrzy na wzburzoną górska rzekę niosącą na swych groźnych falach stuletnie drzewa wyrwane z korzeniami?-Ucieka z mostu - to pierwsze logiczne co zrobi - bo wie , że w każdej chwili most może runąć . A co czuje ? - Nawet nie próbuję wyrazić tego słowami .

   Tak samo trudno wyrazić słowami uczucia , gdy człowiek patrzy opanowany bezsilnością na usychające lasy

   LITERACKI LAS.

   ..."Nawet bogowie mieszkali w lasach...lasy podobają się nam nade wszystko".../Wergiliusz/

   ..."Tymon w las się chowa , w najdzikszych zwierzach , do których ucieka , więcej litości znajdzie niż u człeka".../Szekspir/.

   ..."Precz , precz , od miast i ludzi , do dzikich borów i wydm , do cichych puszcz , gdzie dusza może nie tłumić swojej muzyki".../"Las sosowy.Zaproszenie"-P.B. Shelleya/.

   "PRZEBYWAĆ MILCZĄC WŚRÓD ZDROWOTNYCH LASÓW I MEDYTOWAĆ O SPRAWACH GODNYCH MĄDREGO I DOBREGO CZŁEKA"/Horacy-Listy/.

   SołaSoła2


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 15:17
  • ZABYTKOWY , DREWNIANY KOŚCIÓŁ W CIĘCINIE .

   Obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej to najstarszy zabytek w starym , szesnastowiecznym drewnianym kościółku w Cięcinie leżącej w Gminie Węgierska  Górka niedaleko Żywca . A oto historia Kościoła /na podstawie Wikipedii i artykułu H. Woźniaka /.

   Drewniany Kościół w Cięcinie wybudowano w r. 1542 w miejscu jeszcze bardziej starego również drewnianego Kościólka. Obecnie architektura jego nie wyglada identycznie jak wówczas , ponieważ dokonano wielu remontów i przybudówek .Kościołem parafialnym został w r.1789 po gruntownej rozbudowie kiedy to przybyły : wieżyczka z dzwonem ,  nowa zakrystia i babiniec oraz Kaplica św. Franciszka Serafickiego.

   W roku 1896 Antoni Stopka - artysta z Makowa Podh. wykonał malarstwo ścienne i stropowe. Kilkanaście lat później w roku 1909 dach kościoła pokryto eternitem w miejsce starego pokrycia gontowego." W roku 1925 zaprojektowany został obecny hełm wieży. Realizacja projektu nastąpiła w 1932 roku. Wieżę podwyższono o 7 metrów. W latach 1949-1955 wykonano malowanie ścian i sufitu, renowację ołtarzy i obrazów, złocenia i polichromię. Wymieniono zgniłe dolne płozy ścian, wykonano podmurówkę pod zapadające się ściany zewnętrzne.

   O charakterze i uroku wnętrza kościoła św. Katarzyny stanowią przede wszystkim barokowe, drewniane, odrestaurowane gruntownie: ołtarz główny, cztery ołtarze boczne i jeden w kaplicy, ołtarze z XVII wieku. Cennymi zabytkami są: chrzcielnica, ambona, krzyż w kruchcie i organy"

   11:06, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 01:23
  • ZBÓJNICY CZ. 7 CZYLI : NAUCZYCIEL JANOSIKA .

   taniec zJo Marynka jestem już staro , jakby zdarzyły się jakie drobne nieścisłości - to wyboczcie . Jo ukończyła ino pierwsą klase skoły , bo moja babka , ktoro mnie wychowywała zaniosła naucycielowi genś . Babka ji nie załowali , bo była juz staro i ślepo na lewe oko .

   Już i tak zrobiłam błąd : lepszym określeniem niejakiego Tomasza Uhorczika , który porzucił hersztowanie jest nie emeryt a rentier. Od starej Modrzikowej , co to wraz ze swoim Pepikiem przeniosła sie do Trzińca Uhorczik kupił najbogatsze gospodarstwo we wsi .A było to tak :/Pocekojciez , bo muse zakurzić./

   Uhorczik siedział już w 5 miesięcy w lochach zamku w Bytyczy . Dla zbója - herszta , który na wolności pod dachem nieba i górami pod stopami robił co chciał , gdzie chciał chodził "na polowaczke " na kupców , plebanów , młynarzy i karczmarzy - była to kara straszna , upokarzająca . I chociaż nie stosowano wobec niego najcięższych tortur ino te lżejsze , bo nie wiedziano , że jest hersztem Uhorczikowi stało przed oczami widmo zbójnika powieszonego "za poślednie ziebro" , kiedy w młodości zapuścił się aż na żywiecki rynek . Uhorczik przyzwyczajany do tego , że jak chciał rozkazywał grupie dezerterów , którzy woleli jego rozkazy od dyscypliny austriackich dowódców , dysząc ciężko , plując i przeklinając marzył o czystej wodzie z górskich potoków popijając z kubka śmierdzący brudem mętny płyn ni to zupę , ni to wodę z kałuży . W dodatku bolały go stare kości , w których już zaczął się odzywać reumatyzm . Splunął daleko przed siebie - a w tym też był mistrzem - i z zazdrością starego popatrzył na młodego , żołnierza austriackiego - Słowaka , chłopaka na schwał . Następnego więźnia  przyprowadził ten cholec o błękitnych oczach i jasnych , pszenicznych włosach , bystrych oczach a silny tak ,że do pomocy nie potrzebował już drugiego żołnierza . Jeszcze jedną cechą odznaczał się ten dwudziestolatek : lubił słuchać opowieści  o zbójowaniu w Karpatach . Słów Uhorczika słuchał jak najpiękniejszej baśni , które postękując często od niewyleczonych do końca ran od przypiekania opowiadał stary herszt . Stary cwaniak snuł opowieści w których zbójnicy byli dobrzy , bohaterscy i pomagali słowackim chłopom żyjącym w biedzie .(Faktycznie takie sytuacje to były rzadkie wyjątki). Stary lis zapragnął tego zbudowanego jak słowiański bóg młodzieńca  uczynić swym następcą w zbójowaniu a samemu osiąść na gospodarstwie , które już był kupił jeszcze przed niespodzianym aresztowaniem w karczmie w czas jarmarku .

   Janosik wykorzystał pierwszą nadarzającą się okazję i pomógł Uhorczikowi  w ucieczce z więzienia . Sam także zdezerterował z wojska austriackiego i całą zimę przesiedział u Marcina Mrowca (bo tak teraz nazywał się Uhorczik) pomagając w pracach gospodarskich i słuchając opowieści gospadarza . Stary wyga spokojnie żył w dobrobycie  korzystając ostrożnie  ze zgromadzonych łupów zbójeckich . A młodego Janosika wiosną wysłał za siebie  na zbójeckie karpackie ścieżki .

   16:22, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 00:27
  • ZBÓJNICY CZ.6 CZYLI : ZBÓJNIK - PANTOFLARZ .

   U GÓRALAZbójnik , jeden z towarzyszy Jury Kroćpaka , który jako stary kawaler przystąpił do zbójników , cichy , spokojny , niczym się nie wyróżniający człowiek (widocznie i tacy byli pośród jego kompanów ) ożenił się z młodą , wesołą góralką . ( Podobno jeden z moich byłych sąsiadów był jego prawnukiem ). Całą zimę , kiedy mąż był w domu żona biegała do Żyda do karczmy , gdzie tańczyła , śpiewała , piła wódkę i śmiała się do chłopów .

   Śpiewała tak :  "Ciymno nocka była

   Kiek sie urodziła

   W jednom ciymnom nocke

   Wionek jo straciła"

   I tak : "Uciekojcie zboje

   bo ziandary idom

   jak wos pochytajom

   to wos wiysać bydom"

   A biedny zbójnik bawił wtedy kilkumiesięcznego synka , którego kochał nad życie i któremu "dutki" zbierał . Śpiewał mu góralską kołysankę:

   "Łuśnize mi uśnij albo mi urośnij ,

   mozes mi sie przydać w pole gonski wygnać"...

   Pewnego razu , gdy chłopczyk płakał , bo zachorował zbójnik wybiegł przed chałpę i tak zaśpiewał do idących w stronę karczmy chłopów :

   "Powiycie , powiycie ,

   Tej moij kobiycie :

   Niek idzie du domu ,

   Bo ji płace dziycie"...

   10:51, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 00:20
  • ZBÓJNICY CZ.5 -CZYLI : JURA PROĆPAK (KROĆPAK).

   Jura Proćpak (Kroćpak) - ostatni harnaś beskidzki jest bohaterem wielu opowieści i pieśni ludowych . Większość z nich chociaż wesołych ma zakończenie tragiczne . Jak to w baśniach i legendach bywa : za dobre czyny spotyka nagroda , a za złe - kara . Za to , że czasem dzielił się z biednymi - pamięć o nim przetrwała . Za rozboje , kradzieże i lekceważenie praw boskich i ludzkich (on i jego kamraci) zawisł na szubienicy powieszony "za poślednie ziebro" (za ostatnie żebro) ten , o którym śpiewano " Nie ma nad Kroćpaka tęższego chłopaka ". Zdradziła go "frajerka " jak mówią słowa piosenki . Wydała go w ręce sprawiedliwości bardzo okrutnej , bo karającej śmiercią  w 1796 r. Według legendy ostatnie jego słowa wypowiedziane pod szubienicą , na której go powieszono zgodnie z wyrokiem sądu austriackiego miały brzmieć tak : " Zawsze wysoko mierzyłek , niech hań wysoko skońcym , Hej !"

   Młody Jura kłusował w lasach dworskich , w których było wówczas dużo zwierzyny , tak , że żywiły one i mieszkańców dworu i ludność zamieszkującą wsie beskidzkie . Ale kiedyś zastrzelił przez pomyłkę dworską jałowkę myśląc , że to sarna . Dostał się do więzienia , gdzie byli też więżniowie  dawno temu parajacy się zbójowaniem . Po ucieczce z więzienia wrócił do Kamesznicy , gdzie dalej kłusował . Dobrał sobie dezerterów z wojska austriackiego rodem z okolicznych wsi : Milówki , Szarego , Ciśca , Rajczy , Radziechów i z Koniakowa . Wśród innych zbójowali z nim Maciej Hajdys z Wisły i Jasiek Kulig od Starego Sącza . W ostatnim roku dołączyło do nich  kilku Słowaków . Początkowo zbierali się koło "Upadku"(tak nazywano kapliczkę leżącą w miejscu , gdzie z wszystkich okolicznych miejscowości było najbliżej ). Było to też miejsce spotkań zimą . A na górze w pobliżu tego miejsca już na terenie wsi Szare postawiono im na końcu szubienice . Kapliczka została przeniesiona bliżej Milówki , bo w tym miejscu  stoi obecnie estakada na drodze S-69.

   Nie tylko kupcy podróżujacy z towarem ale i bogaci żywieccy mieszczanie , karczmarze , gazdowie i księża  drżeli na myśl o bandzie Kroćpaka rosnacej w ilość zbójników i w siłę , ktorej ..."się nie leni , kie sie im kce pieczeni "..." Jak toporkiem stuknie ,ze strzelby wypoli -uciekoj ktu moze , bo zginies nieboze "...

   Oto jak Ludwik de Laveaux (właściciel Rycerki) napisał o Proćpaku w swoich "Góralach beskidowych "(1851). Kroćpak zakochał sie w jednej z córek miejscowej dziedziczki..."Pewnego wieczora...gdy towarzystwo bawiło się tańcami...wchodzi wysoki , barczysty mężczyzna...słowackim obyczajem rzekł...Pochwalen Jezusz Krystusz...Ucałował najniższy brzeg szaty pani ...A niech daju pohajdukować z jeich oświecenu dewku...Ja ne chlop...Ja Uherski zeman"...Za pozwoleniem starszej pani zbójnicy wytańczyli się na balu , wypili na zdrowie pań i panien  i ze śmiechem wyszli . A towarzystwo odetchnęło z ulgą , że tylko na tym się skończyło .

   Napad na plebanię w Zawoi to jeden z głośnych wyczynów bandy Kroćpaka ..."Kciało sie im tajcować a nie było kany(gdzie). To sie im nalazły w Zawoi łorgany . Chycili tam babe , włozyli do becki . A ku nij farorza (proboszcza) - Becą jak łowiecki ". Banda napadała na tych , u których można było coś ukraść lub dobrze się zabawić albo jedno i drugie : ..."Tańcujze se tańcuj kacmorecko tłusto - a twoja izbecka i komórka pusto"...

   Zbójowanie harnasia Proćpaka trwało tylko 4 lata . Jego ulubiona piosenka to podobno ta: "Gory , moje gory jo wos zrównać kaze...po jakiego diabła ciagle po was łaze"...

   09:09, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 00:14
  • ZBÓJNICY CZ.4 CZYLI : KOCZY ZAMEK - CO TO ?

   widok z Koczego Zamku na Kamesznicę .Widok z Koczego Zamku na Kamesznicę .                                                                          Gdy zmierzamy do Kamesznicy Górnej - wsi w Beskidzie Żywieckim widok zamyka nam góra o wys.847 m . npm. To Koczy Zamek . Jej szczyt łączy się łukiem ze szczytem Ochodzitej , o 48 m. wyższej góry . Na niej widnieje przekażnik tv i stoi urocza mała kapliczka , dzieło miejscowego ludowego artysty .

   Z miejscami tymi wiążą się miejscowe opowieści i podania o zbójnikach , bo te blisko siebie położone (właściwie połączone ) góry przecina trakt cesarski - dawny szlak handlowy z Węgier . Góra Koczy Zamek-jako miejsce - cieszyła się więc w XVII i XVIII w. złą sławą .

   Skąd taka dziwna nazwa góry? Gdy te tereny osiedlali pasterze wołoscy przybył z nimi wołoski możny Koczy , który zakochał się w widoku roztaczajacym się z tej góry . /Piękny widok - BELWEDER - kojarzy mi się z Wiedniem i W-wą/. Ożenił się z najpiękniejszą góralką z Kamesznicy i na górze wybudował duże obronne siedlisko z kamieni z pobliskiego kamieniołomu (dziś zalanego wodą ) i z potężnych bali  z rosnących obok lasów . Gdy kobieta owdowiała dom strawił pożar a kamienie górale z Kamesznicy i z Koniakowa wykorzystali do budowy swoich domostw .

   Nowymi fragmentami drogi S69 oddanymi już do użytkowania też dojedziemy na Koczy Zamek .(Przed Ochodzitą - w drodze do Koniakowa) , na Koczym Zamku jest przystanek autobusowy .

   Z KOCZEGO ZAMKU ROZTACZA SIĘ WSPANIAŁA , ROZLEGŁA , NIEPOWTARZALNA , NIEZAPOMNIANA PANORAMA BESKIDÓW . A w pogodny dzień dojrzeć możemy Tatry . To trzeba zobaczyć . Stąd można rozpocząć  trasę turystyczną na Baranią Górę .

   15:47, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2010 00:04
 • sobota, 23 stycznia 2010
  • ZBÓJNICY :3 CZYLI : "OD RZEMYCZKA , DO KONICZKA A POTEM - SZUBIENICZKA"

   Już w XV w. na polsko - węgierskim pograniczu grasowały bandy zbójów zagrażające podróżnym kupcom .Na Żywiecczyźnie zbójował Włodek Skarżyński  z Barwałdu z żoną Katarzyną a Piotr i Mikołaj Komorowscy (bracia) , żupani Liptowa i Orawy ochraniali miejscowych zbójników i udzielali im schronienia w swoich dobrach . Nas interesują Beskidy ale zbójnictwo szerzyło się nie tylko w terenach górskich .

   BESKIDZCY ZBÓJNICY:

   W Karpatach na pograniczu polsko - węgiersko - słowacko - czeskim grasowały bandy zbójników . Szczególnie w XVII i XVIII wieku . Napadali na podróżujących kupców .

   Jezeli chodzi o zbójników ,  faktami najbardziej znanymi i pewnymi z ich życia - to data ich śmierci . To najbardziej  wiarygodne zapisy . Aż groza ogarnia jakie wymyślano im kary i jakie stosowano tortury .narzędzie tortur

   OTO NAJBARDZIEJ ZNANI ZBÓJNICY BESKIDZCY /w kolejności chronologicznej/ :

   Nazwisko lub pseudonim:                           Rok śmierci:

   Sebastian Bury                                          1630 r.

   Martyn Portasz                                          1689 r.

   Klimczak Wojciech                                     1695 r.

   Klimczak Mateusz                                      1697 r.

   Bartek Drozd                                            1709 r.

   Jura  Janosik-----------------------------------1713 r.

   Ondraszek -------------------------------------1715 r.

   Jura Proćpak ( Kroćpak )----------------------1796 r.

   Gdyby żył teraz człowiek  , który w chwili śmierci ostatniego zbójnika miał 10 lat / jak twierdził / liczyłby sobie dziś lat 223 !

   01:20, 2009sara46

   Obecnie w Muzeum usytuowanym w starym zamku istnieje wystawa "Narzędzia tortur". Wyeksponowano narzędzia , którymi torturowano w Żywcu m.in. zbójów .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 23:51
  • ZBÓJNICY : 2 -CZYLI : SKARBY UKRYTE W OKOLICACH BARANIEJ GÓRY ?

   Stary dworek w Kamesznicy

   JURA KROĆPAK -tak wymawiają mieszkańcych wsi beskidzkich - przez k nie przez p i przy takiej pisowni pozostanę . A na kogoś , kto zabiera cudzą własność mówią złodziej  albo kroćpok używając wymiennie tych słów jako synonimów . Etymologia ( żartobliwa - rzecz jasna ) słowa KROĆPAK : ten pseudonim wywodzi się od słowa  : krocie i słowa pak(ować) tzn. "upychać w garnki" zrabowane krocie i chować po beskidzkich lasach .

   Do dziś krążą tu opowieści o skarbie Kroćpaka zakopanym w Kamesznicy koło kapliczki " Na Grapce", to znowu w Barani Kamesznickiej na Wojtasówce a w innych opowieściach - na Hali Magórce "ka juhasi owce paśli" (przy szlaku turystycznym z Węgierskiej Górki na Baranią Górę ) - Cyście gorka z dutkami nie naśli ? - Jak niy ...to hań tyn skarb na wos ceko ! Hej !

   Bo zbójnicy mieli "dutki" , biżuterię , srebra stołowe . Ubierali się lepiej od innych bo kradli też po dworach ubrania i buty . Żyli wesoło , poprawiali sobie humory winem , wódką , piwem a ich zbójowanie nie trwało długo . Banda Kroćpaka np. choć pod koniec liczyła sobie ponad 100 osób i zapędzała się na Słowację , Czechy a nawet do Węgier zbójowała tylko 4 lata . Kobietom zbójnicy podobali się bardziej niż okoliczni górale a kobiety zbójników były to zwykle najurodziwsze góralki . Najczęściej wierne ale były i takie zazdrośnice , które zdradziły miejsce pobytu zbójników z zemsty , gdy dowiedziały się o ich innych podbojach miłosnych . Mówią o tym piosenki śpiewane o zbójnikach .

   Kopalnią wiadomości o dziejach Żywca i Żywiecczyzny jest "Dziejopis żywiecki" pióra Andrzeja Komonieckiego . Kronika napisana ok.1658 - 1729 , gdzie obok własnej oceny zdarzeń i czasami fantazji autor zacytował różne akta i dokumenty , które później na wskutek pożaru przestały istnieć .

   Dworek murowany w Kamesznicy Foto /z internetu/ Przedstawiają dworki w Kamesznicy .Pierwszy /starszy / istniał już w czasach , kiedy Kroćpak chodził po beskidzkich ścieżkach . Istniała także mniejsza od dzisiejszej Kapliczka na Grapce .

   21:21, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 23:45
  • LASY W BESKIDACH.

   BESKIDY MOJE - codziennie was oglądam . Codziennie patrzę na was z okna mojego domu . Często chodzę po beskidzkich ścieżkach i słucham śpiewu ptaków , szumu leśnych strumieni , podziwiam leśne zwierzęta , owady i kwiaty . Beskidy moje . Chcę o Was pisać . Zawsze zachwycacie . Wielu artystów o was pisało dawniej i teraz . Bo opisywali piękno zachwyceni waszym urokiem . W strugach deszczu , w słońca promieniach , pogodne , groźne - a zawsze -  PIĘKNE ! Rano - we mgle , wieczorem - złote . Beskidy moje . Opisywane , fotografowane , malowane .

   ŻYWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY-utworzony został 13 marca 1986r. w południowej części województwa śląskiego . Jest najstarszym parkiem w polskich Karpatach .

   Gminy leżące w obrębie parku to : Jeleśnia (częściowo) , Świnna , Żywiec , Radziechowy - Wieprz , Węgierska Górka , Milówka , Rajcza , Ujsoły .

   Na terenach obecnego Beskidzkiego Parku Krajobrazowego przed kilkoma wiekami szumiała knieja . Rosły w niej głównie ; buki , świerki ,  jodły i jawory . W lasach żyła mnogość zwierzyny a w rzekach i potokach pstrągi i raki . Doliny rzek zasiedlali pasterze wołoscy oraz przybysze ze Śląska i Moraw , którzy poszerzali wśródleśne polany karczując drzewa i orząc ziemię.

   150 lat temu na wyrębach sadzono same tylko świerki . Okazało się po latach , że nie było to tak korzystne jak sądzono. W konsekwencji takiej działalności człowieka lasy w Beskidzie Żywieckim mają ok.90 % świerka , pozostałe 10 % to głównie buki a także jodły , modrzewie , najmniej natomiast jest takich drzew jak jawory , sosny i daglezje .

   Nawiedzające w ostatnich latach Polskę huragany poczyniły w lasach wiele szkód . W 2004 huragan spustoszył 120 hektarów lasów . Wiele drzew za długo leżało w lesie i stały się wylęgarnią korników .  Od wiosny 2005 roku nie mogą leśnicy opanować niszczących ataków tego leśnego szkodnika w coraz nowych , szerszych partiach beskidzkich lasów . Prowadzona jest masowa wycinka lasów świerkowych .

   Cytuję . W Beskidy trafiły nasiona od zbieraczy z całej Europy. Nietutejsze świerki, które wyrosły m.in. z nasion sprowadzonych z Transylwanii, nie radzą sobie. Osłabione suszami i wichurami, są podatne na działanie szkodników, atakują je korniki i pasożytniczy grzyb opieniek miodowy. Leśnicy próbują powstrzymać plagę, wycinając całe hektary zaatakowanych świerczyn, a na ich miejsce sadząc odporniejszy las mieszany. W 1953 r. prof. Enar Anderson przyjechał do Istebnej, by odszukać świerki. Jedno z drzew nazwano jego imieniem - dzisiaj świerk Andersona ma prawie 60 m. Najstarsze i najdorodniejsze okazy, które tak zachwyciły szwedzkich naukowców, rosną na ośmiu hektarach na terenie leśnictwa Bukowiec na Wyrchu Czadeczka (najprościej dojechać tam od Koniakowa). Mają 160-170 lat. Ich nasiona trafiają do Regionalnego Banku Genów Świerka, a stamtąd do całej Europy.

   Warto zwiedzić Muzeum Świerka Istebniańskiego, tuż obok szkółki leśnej na Wyrchu Czadeczka. Są tam m.in. eksponaty związane z jego hodowlą i prowadzonymi nad nim badaniami (trzeba umówić się telefonicznie - 033 855 24 26, nocleg znajdziemy na stronie Cieszyńskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Natura”: www.agroturystyka.wbeskidy.pl).

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 23:28
  • GAŁĄZKA SZCZĘŚCIA.

   pszczołaJeśli zachowam w sercu zieloną gałąź , przyleci śpiewający ptak szczęścia" (przysłowie chińskie)

   Zielona gałąź w moim sercu tkwi od lat dziecinnych...
   I ptak na niej śpiewa...Często...

    

   Śpiewa także w sercach moich dzieci i wnuków...

   Wiem o tym...

   I modlę się o to...

   Pół wieku kocham wiersze księdza Jana Twardowskiego .

   JAN TWARDOWSKI "SERCE"

   Cebulo za nerwowa

   firletko wesoła

   maślaku w deszczu lepki

   opieńko miodowa

   obupłciowa dżdżownico więc dwa razy smutna

   biedronko kropka w kropkę

   jak przed pierwszą wojną

   czy lat dwadzieścia cztery

   czy sześćdziesiąt dziewięć

   tak samo serce łazi jak samotna pszczoła

   owady

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 23:12
  • UWAGA - POŻAR .

   DRZEWO ROŚNIE WOLNO , A PŁONIE SZYBKO !

   ZACHOWAJ BEZPIECZEŃSTWO W LESIE !

   drzewo

   piątek, 01 maja 2009, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 23:04
  • NIE SKĄP MI ZIEMIO .

   "NIE SKĄP MI ZIEMIO"-WAWRZYNIEC HUBKA poeta Żywiecczyzny.

   Nie skąp mi ziemio skalista ognia

   Który masz w łonie

   Wlej go w me chłopskie i proste serce

   Niech płonie

   Nie skąp mi Ziemio skalista

   Soków natchnienia

   Uchwyć mnie mocno

   Przytul mnie mocno

   W ramiona

   Jak tulisz lasy

   Jak tulisz pola zielone

   I te potoki z gór spadajace

   Spienione

   Nakarm me serce

   Twoim urokiem

   Jak chlebem

   A najszczęśliwszym będę człowiekiem

   pod niebem

   piątek, 29 maja 2009, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 22:12
  • NR 1 CZYLI PSALM 23(22).

   śniegPośród Psalmów Dawida ten jest nr 1.Najbardziej jego wymowa trafia do mnie na górach i halach naszych Beskidów.Poczuj się szczęśliwym i wolnym...Czujesz blusa ?

   PSALM 23(22)

   "Bóg pasterzem i gościnnym gospodarzem"

    

   Pan jest moim pasterzem , nie brak mi niczego

   pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.

   Prowadzi mnie nad wody,gdzie mogę odpocząć.

   przywraca mi życie.

   Prowadzi mnie po właściwych ścieżkach

   przez wzgląd na swoje imię.

   Chociażbym chodzil ciemną doliną

   ZŁA SIĘ NIE ULĘKNĘ-BO TY JESTEŚ ZE MNĄ.

   Twój kij i Twoja laska

   dodają mi otuchy.

   Stół dla mnie zastawiasz wobec mych przeciwników;

   namaszczasz mi głowę olejkiem;

   mój kielich jest przeobfity.

   Tak,dobroć i łaska pójdą w ślad za mną

   przez wszystkie dni mego życia

   i zamieszkam w domu Pańskim

   na długie dni.

    

   Prawie...the end...ale jeszcze raz:

   PAN JEST MOIM PASTERZEM-NIE BRAK MI NICZEGO !

    

   niedziela, 03 maja 2009, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 22:05
  • JAN TWARDOWSKI "SUPLIKACJE"

    150 *ŁASKAMI SŁYNĄCY OBRAZ BOGA OJCA - przeczytaj.

   ***JAN TWARDOWSKI" SUPLIKACJE"

   Boże po stokroć święty

   mocny i uśmiechnięty

   Iżeś stworzył papugę , zaskrońca i zebrę pręgowaną

   Kazałeś żyć wiewiórce i hipopotamom-

   TEOLOGÓW ŁASKOCZESZ CHRABĄSZCZA WĄSAMI

   Dziś , gdy mi smutno i duszno i ciemno

   UŚMIECHNIJ SIĘ NADE MNĄ.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 21:58
  • OSIECKA "CAŁA GÓRA BARWINKÓW"

   Góra się z górą rozlega

   Góralka mnie przyzywo

   Lecę jak syćkie górale

   Zeby te kwiatki zrywać.

    

   Ej,u gronicka dobrze,ej, u gronicka letko

   Ej ino u gronicka po wuode daleko !

    

   Dołby mi Panbóg krzydła

   Miołbyk cie w jednej kwili

   A bez nik muse sie spinać

   Po kamienistej ściezynie.

    

   Pockoj no, pockoj ty babo

   Niek jo cie ino dostane.

   Pokoze ci , ty Diablico

   Jak moje serce złamane.

    

   Ej, u gronicka dobrze,ej,u gronicka letko,

   Ej,jino u gronicka po wuode daleko.

    

   Pozieroj se Babio Góro,

   Bo zaroz cie dostane.

   Bacz ino jak cie Diabloku

   Załatwie na amen.

   wtorek, 31 marca 2009, 2009sara46

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   sobota, 23 stycznia 2010 21:54

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny