Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpisy

 • czwartek, 15 stycznia 2015
  • Ks. Władysław Nowobilski - budowniczy kościoła jednej doby w Ciścu na Żywiecczyźnie .

   Władysław Nowobilski , Kapelan honorowy Ojca Świętego (prałat) .

   Urodził się w 1942 r. w Białce Tatrzańskiej  w niezwykłej rodzinie , która wychowała  3 księży i jedną zakonnicę . Matka ich uhonorowana  została najwyższym odznaczeniem kościelnym "PRO ECCLESIA ET PONTIFICE" . W 1956r. podejmuje naukę w Technikum Włókienniczym w Bielsku - Białej , tu zdaje  maturę i w 1961 r. wstępuje do Seminarium Duchownego w Krakowie . W  roku 1967 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. arcybiskupa Karola Wojtyły , metropolity krakowskiego w rodzinnej parafii . Następnie  przez 4 lata był wikariuszem w Zawoi , po czym przeniesiono go do parafii w Milówce w 1971 r. Do jego obowiązków jako wikariusza należała katechizacja między innymi w Ciścu .

   "Aleśmy w Ciścu walczyli " - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II do ks. Władysława Nowobilskiego , proboszcza Parafii im. Św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu w 1996 r. w Rzymie .

   Budowie kościoła w Ciścu , którą przewodził ks. Władysław Nowobilski patronował Święty Karol Wojtyła , ówczesny kardynał .

   Do Niego to w 1970 r. zwrócili się przedstawiciele ludności Ciśca z prośbą o podjęcie starań o pozwolenie na budowę kaplicy w Ciścu , należącym do parafii Milówka . Ponieważ władze Polski Ludowej nie wyrażały zgody na budowę - 2 lata później -  ks. Władysław Nowobilski i grupa ludności podejmują w tajemnicy decyzję o budowie kościoła na parceli po starej piekarni należącej do Marii i Władysława Śleziaków .

   W lipcu 1972 r. władze wstrzymują budowę fundamentów pod dom dwurodzinny na powyższej parceli , bo informacja o tym , że właściwie ma tu byc budowany kościół dotarła do władz .

   Od Mszy Św. odprawionej przez ks. Władysława Nowobilskiego w niedzielę 5 listopada 1972 r. kiedy to w kazaniu zachęcił ludzi do szybkiej  budowy kościoła bez wymaganych pozwoleń wszystko nabiera tempa . Zaraz po Mszy Św. rozpoczynają się prace , do których włącza się coraz więcej ludzi . Już o godz. 11 Służba Bezpieczeństwa nawołuje do przerwania budowy i następują pierwsze przesłuchania . A wieczorem i nocą  budowa kontynuowana jest przy świetle ognisk i reflektorów samochodowych . O 22 godz.  nadeszły dramatyczne chwile zagrożenia gorączkowej budowy : z modlitwą na ustach podpierano żerdziami chwiejące się , świeże , mokre ściany  . Na te ściany następną  nocą  czyli  z 5 na 6 listopada położona została więźba i położony dach z desek i papy . We wtorek rano 7 listopada 1972 r .  na prowizorycznym ołtarzu w wybudowanym dwa dni temu  kościele ks. Władysław Nowobilski odprawia Mszę Świętą Dziękczynną . Przez dwa lata dzień i noc nieprzerwanie prowadzono w kościele modlitwy pilnując , by go władze nie zamknęły .

   Ks. Kardynał już 5 stycznia 1973 r. odprawia pierwszą Mszę Św. w Ciścu . A następną 8 lipca w tym samym roku . Wtedy powiedział ": Chcemy , ażeby ta Ojczyzna rosła , żeby się rozwijała , żeby w niej był ład i sprawiedliwośc" . A 18 grudnia 1977r.był już na  konsekracji ołtarza .

   I tak w tym miejscu ks. Władysław pracowicie kontynuuje dzieło boże . Nieustannie upiększa kościół . Oprócz kościoła jednej doby wybudował plebanię  a także  kaplicę na Małym Ciścu .

   Mieszkańcy Ciśca to Jego parafianie , uczniowie i przyjaciele . 

   Notatka na podstawie wspomnień moich sąsiadek : Teresy Tyrlik , Marii Bednarz , Zofii Tomiczek i moich własnych ,

   Źródło : Agnieszka Tyc - Waniczek "Cudowne 24 godziny " Skład ,druk : Drukarnia Sprint Żywiec , Cisiec 2009 r.

    KOŚCIÓŁ JEDNEJ DOBY W CIŚCU

   Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

   Alleluja Haendla w wiejskim kościółkuhttp://2009sara46.blox.pl/2010/04/ANIOLY-SPIEWAJA-ALLELUJA-HAENDLA-W-WIEJSKIM.html

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   czwartek, 15 stycznia 2015 14:55

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny