Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpis

wtorek, 08 stycznia 2019

TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA NA CMENTARZU W MILÓWCE.

http://2009sara46.blox.pl/2014/11/Stary-cmentarz-rzymskokatolicki-w-Milowce.html 

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości  postawiono na cmentarzu w Milówce symboliczną mogiłę, z tablicą zawierającą nazwiska osób, które zginęły w czasie I i II wojny światowej.

Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe z Milówki wydało oświadczenie w sprawie grobu z tablicą zawierającą nazwiska następującej treści:

Skreślamy te kilka słów ku powadze i należytemu traktowaniu naszej lokalnej, milowskiej historii, naprawdę z doktorską, wręcz profesorską znajomością rzeczy. Cieszy każda inicjatywa upamiętnienia naszych przodków, w tym tablica na cmentarzu parafialnym w Milówce, poświęcona poległym w czasie I i II wojny światowej. Jest jeden tylko warunek. Żaden komitet organizacyjny ani żadna komisja weryfikacyjna, bez poważnego zastanowienia się nad sprawą, do której przystępuje, nie wniesie nic nowego do rozpoznania tej historii, jeżeli nie będzie prowadzić swoich prac w oparciu o rzetelne badanie dostępnych archiwów. (…) Według dr. Przemysława Stanko, z odtajnionych archiwów c.k. armii w Wiedniu, z terenu gminy Milówka w czasie I wojny światowej poległo nie 4, ale ok. 200 żołnierzy, w tym ok. 70 z samej Milówki. Jednym z nich był Franciszek Tyc, poległy za ojczyznę we wrześniu 1918 r., którego nagrobek zachowany jest jeszcze przy chodniku prowadzącym do kaplicy cmentarnej, a w tym wykazie nie wspomniany. (…) Pominięcie na tej tablicy nazwisk Żołnierzy Wyklętych, naszych najmłodszych żołnierzy niepodległej, pozostawiamy bez komentarza. Przyjęta metodologia, że datą graniczną tej listy jest dzień 8 maja 1945 r. oznacza bezkrytyczne powielanie schematów komunistycznej propagandy, dla której ten dzień, jako dzień zwycięstwa, oznaczał już ostateczne podporządkowanie Polski Moskwie. Dla nas, kolejne czasy niewoli, tym razem sowieckiej, w epoce PRL – stwierdziła Anna Motyka, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce.Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
wtorek, 08 stycznia 2019 08:31

Polecane wpisy

Trackback