Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpis

czwartek, 06 września 2018

ZABNICA - MIEJSCEM WOJEWÓDZKICH UROCZYSTOŚCI 75 ROCZNICY .

Dla upamiętnienia 79. rocznicy bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki, 75. rocznicy stracenia partyzantów w Żabnicy oraz 72. rocznicy zamordowania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zorganizowano tę uroczystość.

W uroczystości wzięli udział: dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Andrzej Sznajder – dyrektor katowickiego oddziału IPN, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, służb mundurowych, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe, licznie zgromadzeni mieszkańcy i zaproszeni goście.

Źródło: "IPN Katowice":..."https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/56761,Wojewodzkie-uroczystosci-w-Zabnicy-gm-Wegierska-Gorka-1-wrzesnia-2018.html

–" W tych trzech datach – bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki, stracenia partyzantów w Żabnicy oraz zamordowania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – zamyka się zarówno dramatyczna historia II wojny światowej, jak i lat powojennych na tym terenie – mówił uczestniczący w sobotnich uroczystościach prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Legenda i określenie „Westerplatte Południa” zrodziły się z dysproporcji sił w tej walce. Nieliczny oddział Wojska Polskiego przez kilkadziesiąt godzin powstrzymywał całą niemiecką dywizję – wyjaśnił prezes Instytutu, przypominając także, że już pierwsze miesiące okupacji niemieckiej okazały się tragiczne dla mieszkańców ziemi żywieckiej.

– Około 20 tys. mieszkańców Żywiecczyzny zostało stąd od razu w 1940 r. wywiezionych przez Niemców, którym jednak nie udało się zabić woli oporu, powstały grupy konspiracyjne. Stąd właśnie represje i egzekucje w Żabnicy czy Kamesznicy – tłumaczył dr Szarek"...

Aby przeciwdziałać rozwojowi akcji partyzanckiej, 3 września 1943 r Niemcy przeprowadzili dwie masowe egzekucje - w Kamesznicy o godz. 12 i w Żabnicy o godz. 15. Na egzekucję przyprowadzono siłą niemal wszystkich okolicznych Polaków, także dzieci. Ciała powieszonych zdjęto z szubienic ok. 18 i zabrano je do Auschwitz celem spalenia. W ramach restrykcji do Auschwitz trafiło z czasem kilku członków z rodzin pomordowanych.
Zamordowani w Kamesznicy (10) to:
- Kuśmierz Franciszek,
- Kurowski Leon,
- Misiarz Jan,
- Matuszny Stanisław,
- Roczyna Józef,
- Szczotka Wawrzyniec,
- Zeman Jan,
- Zeman Ludwik,
oraz dwóch rodaków nieznanych.

Zamordowani w Żabnicy (11) to:

- Fryderyk Gaweł lat 39

- Rudolf Dobosz lat 48

- Ferdynand Dziedzic lat 31

- Józef Fijak lat 39

- Franciszek Chowaniec lat 33

- Jan Kania lat 55

- Stanisław Konior lat 17

- Franciszek Szumilas lat 37

- Jan Waligóra lat 78

- Ludwik Zeman lat 18

- Jan Żabnicki  lat 52

Cześć Ich Pamięci!

PARTYZANCI BARTKA NA BARANIEJ GÓRZEhttp://2009sara46.blox.pl/2014/03/Od-poczatku-okupacji-niemieckiej-na-terenach.html


Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
czwartek, 06 września 2018 08:48

Polecane wpisy

Trackback