Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpis

środa, 24 stycznia 2018

W CIŚCU , W GOŚCINNYM BETLEJEM.

Fot. Alina Świeży - Sobel przedstawia budowniczego koscioła w Ciścu ks. Prałata Władysława Nowobilskiego i autorkę książki "Cisiec - Gościnne Betlejem" Agnieszkę Tyc.

Skąd Agnieszka Tyc wzięła ten oryginalny tytuł swojej drugiej książki o budowie kościoła w Ciścu?

"Cisiec - Gościnne Betlejem" . A pierwsza nosiła tytul "Cudowne 24 godziny".

Oto jak sama wypowiada się na temat tytułu i treści swojej książki:

 "Kiedy ją pisałam od samego początku pojawiały się z zapisie tych wydarzeń słowa kardynała Karola Wojtyły, który przyjeżdzając do Ciśca w roku 18 grudnia 1977, by konsekrować ołtarz w cudownie wybudowanym i obronionym przed zburzeniem kościele nazwał Cisiec „Gościnnym Betlejem”. Zawsze zastanawiałam się dlaczego? W każde Boże Narodzenie te słowa obecnego już Świętego Jana Pawła II powracały do Ciśca z jakimś niezwykłym przekazem. Słowa mają moc, a wypowiadane przez ludzi świętych zostają zapisane na zawsze. Czar Świąt Bożego Narodzenia, czas rozważań tej jedynej niezwykłej betlejemskiej nocy, w której rodzi się Syn Boga i dlatego, że nie jest przyjęty w Betlejem, rodzi się w stajence, a pierwszymi witającymi go na tej ziemi są prości, ale dobrzy i dzielni pasterze. W taki właśnie sposób powstała cisiecka opowieść wigilijna, a porównania i analogie do osób i zdarzeń opisanych w Biblii, a Ciścem płynęły same, jak cicha melodia kolędy „Cicha noc, święta noc Pastuszkowie od swych trzód. Biegną wielce zadziwieni nad anielskim głosem pieni, gdzie się spełnił cud. Ale później do Jezusa docierają Mędrcy, by oddać Mu pokłon i swe dary. Przybądź i Ty do cisieckiego Gościnnego Betlejem z darem serca i poczuj prawdziwą moc Miłości ofiarowanej Tobie przez Boga." 

I na koniec wypowiedź autorki ważna dla rodzin akoholików: ..." Pragnęłabym, aby ofiary"(za książkę)" parafia wykorzystała na pomoc dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym. Tym dzieciom trzeba dać poczucie bezpieczeństwa, opiekę i miłość. Pomóc im przestać się bać."

Tytuł: Cisiec – Gościnne Betlejem
Autor: Agnieszka Tyc
Ilustracje: Krzysztof Bigaj

Wydawca: Ks. Władysław Nowobilski, Drukarnia WIG Żywiec

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
środa, 24 stycznia 2018 03:54

Polecane wpisy

Trackback