Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpis

środa, 26 stycznia 2011

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW.KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W CIĘCINIE.

 

Obraz św.Katarzyny Aleksandryjskiej to najstarszy zabytek w starym , szesnastowiecznym drewnianym kościółku w Cięcinie leżącej w Gminie Węgierska  Górka niedaleko Żywca . A oto historia Kościoła /na podstawie Wikipedii i artykułu H. Woźniaka /.

Drewniany Kościół w Cięcinie wybudowano w r. 1542 w miejscu jeszcze bardziej starego również drewnianego Kościólka. Obecnie architektura jego nie wyglada identycznie jak wówczas , ponieważ dokonano wielu remontów i przybudówek .Kościołem parafialnym został w r.1789 po gruntownej rozbudowie kiedy to przybyły : wieżyczka z dzwonem ,  nowa zakrystia i babiniec oraz Kaplica św. Franciszka Serafickiego.

W roku 1896 Antoni Stopka - artysta z Makowa Podh. wykonał malarstwo ścienne i stropowe. Kilkanaście lat później w roku 1909 dach kościoła pokryto eternitem w miejsce starego pokrycia gontowego." W roku 1925 zaprojektowany został obecny hełm wieży. Realizacja projektu nastąpiła w 1932 roku. Wieżę podwyższono o 7 metrów. W latach 1949-1955 wykonano malowanie ścian i sufitu, renowację ołtarzy i obrazów, złocenia i polichromię. Wymieniono zgniłe dolne płozy ścian, wykonano podmurówkę pod zapadające się ściany zewnętrzne.

O charakterze i uroku wnętrza kościoła św. Katarzyny stanowią przede wszystkim barokowe, drewniane, odrestaurowane gruntownie: ołtarz główny, cztery ołtarze boczne i jeden w kaplicy, ołtarze z XVII wieku. Cennymi zabytkami są: chrzcielnica, ambona, krzyż w kruchcie i organy".

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
środa, 26 stycznia 2011 13:42

Polecane wpisy

Trackback