Turystyka . Kultura . Tradycja . Historia . BESKIDZKIE BIBUŁOWE KWIATY .

Wpis

wtorek, 26 stycznia 2010

KORONKI Z KONIAKOWA .

serwetka35 FOTO /znalezione w internecie/przedstawia koronkarkę koniakowską przy pracy .     Koniaków -to wysoko w Beskidach położona wieś leżąca w Beskidzie Śląskim a graniczaca ze wsią Kamesznica leżącą w Beskidzie Żywieckim . KONIAKÓW SŁYNIE Z KORONEK . Tu od  dwóch wieków powstają słynne na cały świat niezwykle piękne , misterne , uwodzące urokiem KORONKI KONIAKOWSKIE :serwety , bieżniki , obrusy ale także ...seksowna damska koronkowa bielizna .

W tradycji góralskiej okolic Koniakowa 'heklowanie" należy do rodzinnych tradycji : piękne czepce i czółka wykonane z koronki należą do regionalnego stroju śląskiego . Wykonywano także wstawki do pościeli i bluzek , serwetki okrągłe różnej wielkości , obrusy okrągłe , serwetki owalne i prostokątne . Wykonywane są najczęściej z białych lub lub w kolorze ecru nici . Każdy element wykonywany jest osobno , później łączy się je w całość .To pracochłonne i trudne zajecie ale daje niezwykle piękne efekty . Arcydzieła z Koniakowa trafiały na stoły królewskie : królowej Anglii oraz królowej Belgii . Znalazły się też jako dar dla Papieża Jana Pawła II w Watykanie .Piękne koniakowskie koronki ogladać możemy w "Potopie" , gdzie zdobią mankiety i kołnierze Karola Gustawa i Bogumiła Radziwiłła .Koronkarstwo koniakowskie jest dalej kultywowane a nawet jego asortyment się poszerza choćby o te stringi ale i o rękawiczki , kapelusze , suknie i ozdoby choinkowe .

"GOLEC uORKIESTRA" na swej nowej płycie śpiewa takie oto piosenki:"Koniakowskie stringi", zamieszczoną już na jednym z moich blogów :"Góralskie tango " , "Kołysanka dla Tosi"/córeczki Łukasza i Edyty Golców/ ," Życie jest muzyką " i inne /13/.Wydali je po 5 latach przerwy i wiem z wiarygodnych ust , że są jeszcze lepsze od poprzednich.

KONIAKOWSKIE KORONKI

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
wtorek, 26 stycznia 2010 10:25

Polecane wpisy

Trackback